Podnebna kriza bi lahko potrojila nasilje nad ženskami v Afriki
Zaradi podnebnih sprememb bi se število žensk, ki jim grozi nasilje v družini v podsaharski Afriki, do leta 2060 lahko skoraj potrojilo, opozarja novo poročilo Sklada Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA). Po projekcijah naj bi zaradi podnebnih kriz več kot 90 milijonov žensk in deklet izkusilo nasilje s strani intimnega partnerja (IPV), kar je močno zaskrbljujoč podatek za prihodnost te regije. Znanstveniki opozarjajo, da naravne nesreče, kot so suše, poplave in potresi, sicer ne povzročajo neposredno nasilja, vendar poslabšajo obstoječe težave in povečajo stresne dejavnike, ki nasilje omogočajo.
Vpliv podnebnih sprememb na nasilje na podlagi spola
Poročilo UNFPA in raziskovalci z Univerze na Dunaju ter Mednarodnega inštituta za uporabno sistemsko analizo (IIASA) ugotavljajo, da lahko podnebne krize povečajo tveganje za nasilje na podlagi spola zaradi številnih dejavnikov. Razselitev, izguba socialne podpore, povečana negotovost glede hrane in finančne težave so le nekateri izmed dejavnikov, ki povečujejo stres in s tem možnost nasilja v družinah. Poleg tega nekatere študije kažejo, da lahko ekstremne temperature povečajo agresijo, kar še dodatno prispeva k rasti nasilja med intimnimi partnerji.
Raziskovalci so analizirali podatke o nasilju nad ženskami v podsaharski Afriki in jih povezali s prihodnjimi scenariji podnebnih sprememb. V najboljšem primeru, če bi se podnebni ukrepi izboljšali in bi se socialno-ekonomske razmere v regiji izboljšale, bi delež žensk, ki trpijo nasilje med intimnimi partnerji, lahko s 24 odstotkov leta 2015 padel na 14 odstotkov leta 2060. Vendar pa najhujši scenarij predvideva, da bo število prizadetih žensk ostalo nespremenjeno in bo zaradi povečanja prebivalstva naraslo za 90 milijonov.
Globalni vpliv podnebnih kriz na nasilje nad ženskami
Čeprav je poročilo osredotočeno na podsaharsko Afriko, opozarja, da problem nasilja na podlagi spola ni omejen le na to regijo. Po svetu je 27 odstotkov deklet in žensk izpostavljenih nasilju s strani intimnega partnerja. A poročanje o teh primerih je pogosto pomanjkljivo zaradi družbene stigme in neučinkovitosti kazenskega pregona, še posebej v kulturah, kjer je ohranjanje družinske časti in dostojanstva žensk zelo pomembno. To pomeni, da je dejansko število prizadetih žensk verjetno še višje.
Sistematične raziskave potrjujejo, da podnebne krize povečujejo nasilje nad ženskami tako v državah z visokim, srednjim kot nizkim dohodkom. Vendar pa večina raziskav prihaja iz razvitih držav, kot so ZDA in Avstralija, medtem ko primanjkuje podatkov za regije, ki so najbolj prizadete zaradi podnebnih sprememb, kot sta Afrika in jugovzhodna Azija. Zaradi tega je težje prepoznati posebne pritiske, s katerimi se soočajo ženske v teh državah, in jim zagotoviti ustrezno podporo.
Potreba po hitrem ukrepanju
Poročilo UNFPA poudarja, da imajo podnebne spremembe in socialno-ekonomske odločitve, ki jih danes sprejemamo, dolgoročne posledice za stopnjo nasilja nad ženskami. Če ne bomo ukrepali hitro in učinkovito, bo število žensk, ki trpijo zaradi nasilja, močno naraslo. To je še posebej pomembno v regijah, kot je podsaharska Afrika, kjer so ženske pogosto odvisne od svojih partnerjev in se soočajo z dolgoročno negotovostjo glede bivanja in finančne stabilnosti.
Strokovnjaki opozarjajo, da je nujno izboljšati podatke o nasilju na podlagi spola v državah z nizkimi dohodki ter zagotoviti boljše možnosti podpore žrtvam, tako med podnebnimi krizami kot po njih. Slednje je ključno za preprečevanje še hujših posledic podnebnih sprememb za ženske v prihodnosti.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels