Po tragediji: Črna gora razpravlja o omejitvi nezakonitega orožja

Po tragičnem dogodku, v katerem je strelec v mestu Cetinje v Črni gori ubil 12 ljudi, so črnogorske oblasti sklicale nujno sejo sveta za nacionalno varnost. Razprave so se osredotočile na iskanje načinov za omejitev razširjenosti nezakonitega orožja, ki je globoko zakoreninjeno v črnogorski družbi. Po podatkih državne televizije RTCG je Črna gora šesta na svetu po številu nezakonitega orožja na prebivalca.

V strelskem pohodu v sredo, ki ga je izvedel 45-letni Aco Martinović, so bili poleg 12 smrtnih žrtev še štirje ljudje huje ranjeni. Policija je na prizoriščih našla 37 tulcev in več kot 80 kosov dodatnega streliva, poroča Euronews. Martinović je napad izvedel z nezakonito pištolo kalibra 9 mm, nato pa si sodil sam. Preiskava kaže, da je strelski pohod sprožil prepir v baru, po katerem se je vrnil domov, vzel orožje in začel svoj krvavi pohod na več lokacijah.

Med žrtvami napada so bili moški, ženske in celo otroci, vključno z njegovo sestro. Policijski komisar Lazar Šćepanović je dogodek označil za eno največjih tragedij v zgodovini Črne gore. Dogodek je sprožil val zaskrbljenosti glede razširjenosti nasilja in nezadostne pripravljenosti državnih institucij za obvladovanje težav z orožjem.

Zgodovinski kontekst nasilja in orožja

Črna gora je že leta 2022 doživela podoben pokol, ko je napadalec v Cetinju ubil 10 ljudi, med njimi dva otroka. Po tem dogodku so bile izražene zahteve po izboljšanju varnostnega sistema, vendar so nedavni dogodki pokazali, da sprememb ni bilo dovolj. Nevladni organizaciji Akcija za človekove pravice in Center za pravice žensk sta v skupni izjavi poudarili potrebo po resni preučitvi odgovornosti varnostnih struktur in vprašali: “Kaj se je v varnostnem sistemu na Cetinju spremenilo od leta 2022?”

Martinović, strelec v zadnjem napadu, je bil v preteklosti že obsojen zaradi nasilništva in nezakonitega posedovanja orožja ter je bil zdravljen na psihiatriji. Kljub temu policija trdi, da njegovega dejanja ni bilo mogoče predvideti ali preprečiti.

Reakcije javnosti in pozivi k spremembam

Tragedija je sprožila množične odzive javnosti. Več sto ljudi je v tišini prižigalo sveče v spomin na žrtve, številni pa so izrazili jezo na oblasti, ker niso storile več za preprečevanje takšnih dogodkov. V Podgorici je pred vladno stavbo protestiralo okoli 200 ljudi, ki so zahtevali odstop najvišjih varnostnih predstavnikov. Med protestnimi vzkliki so se pogosto slišale besede, kot so “morilci” in “kdo bo odgovarjal?”.

Mira Škorić, upokojenka iz Podgorice, je izrazila razočaranje nad družbo in institucijami: “Ne morem verjeti, da smo tako zatajili kot družba. Zatajili smo tudi kot ljudje.”

Na nujni seji sveta za nacionalno varnost se pričakuje sprejetje nove zakonodaje o orožju, ki bo vključevala ukrepe za zaplembo velike količine nezakonitega orožja. V Črni gori, ki ima približno 620.000 prebivalcev, je kultura orožja močno zakoreninjena, zato bo uspešnost teh ukrepov ključnega pomena za zmanjšanje tveganja podobnih tragedij v prihodnosti.

Portal24; Foto: Pixabay