Po opozorilih gospodarstva vlada umaknila predlog zakona o trošarinah
[MMC RTV SLO] – Na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so socialni partnerji obravnavali več pomembnih zakonskih predlogov, med drugim tudi predlog sprememb zakona o trošarinah, ki je predvideval zvišanje trošarin na alkoholne pijače, z izjemo vina. Predlog, ki je bil sprva na mizi, je po ostrih opozorilih gospodarstva, predvsem pivovarjev, umaknjen v obstoječi obliki. Visoke trošarine na pivo, ki so že zdaj trikrat višje kot v sosednjih državah, so bile označene kot pretiran udarec za domače pivovarje. Ministrstvo za finance se je zato odločilo, da predlog zakona o trošarinah umakne, kar je bila glavna novica seje ESS-ja.
ESS je obravnaval tudi izhodišča za pripravo zakona o lastniški zadrugi delavcev, ki pa so bila po oceni sindikatov in delodajalcev preskopa. Predstavnica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Lidija Jerkič, je pojasnila, da so bile informacije o zakonu zelo površne, kar je povzročilo nezadovoljstvo med socialnimi partnerji. Glavna pripomba delodajalcev je bila, da se zakon pripravlja pod okriljem ministrstva za solidarno prihodnost, namesto ministrstva za gospodarstvo, ki bi bilo po njihovi oceni bolj primerno za urejanje tovrstnih zakonov.
Jerkič je poudarila, da so socialni partnerji dogovorili, da bo osnutek zakona, ko bo pripravljen v celoti, obravnavala posebna delovna skupina ESS-ja. Zakon naj bi bil trenutno spisan v 90 odstotkih, kar pomeni, da je še nekaj časa na voljo za usklajevanje med vsemi vpletenimi stranmi.
Delodajalci zaskrbljeni zaradi proračunskih sprememb
Na seji ESS so obravnavali tudi proračunske dokumente za prihodnji dve leti. Predlogi sprememb proračuna za leto 2025 in 2026 so med delodajalci povzročili zaskrbljenost, saj po besedah Mitje Gorenščka, izvršnega direktorja pri Gospodarski zbornici Slovenije, prihodki rastejo počasneje od stroškov. Delodajalce skrbi, da proračunski načrti ne odražajo aktualnega znižanja gospodarske rasti, kar bi lahko negativno vplivalo na gospodarstvo.
Gospodarstvo je izrazilo zaskrbljenost tudi glede financiranja infrastrukture, ki po njihovem mnenju ni načrtovano glede na trenutne gospodarske razmere. Po seji je Gorenšček za STA povedal, da so spremembe, ki predvidevajo povečanje prihodkov za 4,6 odstotka in stroškov za osem odstotkov, neodgovorne v luči zmanjšanja gospodarske rasti.
Pričakovanja glede zakona o dolgotrajni oskrbi in osebni asistenci
Socialni partnerji so se na seji dotaknili tudi zakona o dolgotrajni oskrbi in zakona o osebni asistenci. Medtem ko bodo spremembe zakona o osebni asistenci obravnavane na eni izmed prihodnjih sej, je delodajalce zmotilo, da je ministrstvo za solidarno prihodnost že poslalo v javno obravnavo osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi, ne da bi ga pred tem obravnavali na ESS-ju. To dejanje je izzvalo precej negodovanja, saj socialni partnerji pričakujejo, da bodo v prihodnje bolj vključeni v proces priprave zakonodaje.
Predstavniki delodajalcev si prizadevajo, da se posebna delovna skupina ESS-ja čim prej sestane in ponovno obravnava finančne vidike zakona o dolgotrajni oskrbi. Prav tako še vedno čakajo na zasedanja posebnih odborov za zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti ter o čezmejnem izvajanju storitev, ki sta bila že sprejeta, vendar se delodajalci z nekaterimi spremembami ne strinjajo.
Portal24; Foto: Pixabay