Mount Everest, najvišja gora na svetu, se sooča z vse večjimi izzivi zaradi podnebnih sprememb in naraščajočega števila plezalcev. Nepalska vlada je na nedavnem srečanju v Katmanduju, kjer se je zbralo več kot 100 osvajalcev Everesta, obljubila ukrepe za varnejše plezalne razmere in boljše varovanje okolja.

Letošnja sezona je prinesla poročila o zastojih, nenadnih vremenskih spremembah in boleznih, ki ogrožajo življenja na gori.

Podnebne spremembe močno vplivajo na razmere na Everestu. Raziskave kažejo, da se ledeniki, kot je Khumbu, hitro topijo, kar povečuje tveganje za plazove in nestabilnost tal. Lani so na gori odstranili 11 ton smeti, štiri trupla in okostje, kar je velik kazatelj obsega onesnaženja in izpostavljenosti dolgo skritih ostankov zaradi taljenja ledu.

Nepalska vlada poudarja, da je njena dolžnost zaščititi Himalajo pred temi grožnjami, saj se temperature v regiji dvigujejo hitreje kot globalno povprečje.

Turistični minister Badri Prasad Pandey je na srečanju poudaril: “Zavezani smo podpirati gorništvo na vse možne načine, tako da ohranjamo plezalce varne, ščitimo naravno lepoto naših vrhov in pomagamo lokalnim skupnostim rasti ob duhu avanture.”

Podnebne spremembe prinašajo nepredvidljivo vreme, krajše plezalne sezone in povečano tveganje za naravne nesreče, kar otežuje odprave.

Prenatrpanost ogroža varnost in okolje

Število plezalcev na Everestu je v zadnjih letih močno naraslo, kar povzroča gnečo na ključnih odsekih, kot je Hillaryjev korak tik pod vrhom. V sezoni so poročali o dolgih čakalnih vrstah, kjer plezalci v mrazu čakajo ure, da dosežejo vrh, kar povečuje tveganje za izčrpanost in višinsko bolezen.

Nepalska vlada nima omejitev glede dni za aklimatizacijo, dovoljenja za plezanje pa veljajo 90 dni, kar omogoča velik naval v kratkem času.

Mount Everest [Foto: Pixabay/fotografija je simbolna]

Ukrepi za varnejše in čistejše plezanje

Nepal je že uvedel nekatere ukrepe za obvladovanje teh izzivov. Lani so odstranili ogromne količine smeti, kar je del prizadevanj za ohranjanje naravnega okolja. Vlada poudarja, da so gore svete in da jih je treba zaščititi za prihodnje generacije.

Turistični minister Pandey je izpostavil, da podnebne spremembe in globalno segrevanje ogrožajo prihodnost Himalaje, zato je potrebno ukrepati z modrostjo in spoštovanjem.

Poleg tega so plezalci letos poročali o zastojih gornikov, nenadnih vremenskih spremembah in boleznih, ki povečujejo nevarnost odprav. Veterani gorništva opozarjajo, da prenatrpanost, ki jo povzročajo tako profesionalci kot začetniki, kar pa ogroža življenja.

Nepal nima omejitev glede števila dni za aklimatizacijo, kar prispeva k gneči. Plezalne sezone se običajno zaključijo konec maja, ko se začne monsun, kar dodatno omejuje časovni okvir za varno plezanje.

Ana Koren

Foto: Pixabay/Kanenori/fotografija je simbolna