Pirc Musar v Evropskem parlamentu za več Evrope

[STA] – Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je v današnjem nagovoru v Evropskem parlamentu zavzela za več Evrope. Med drugim je bila kritična do neenotnega odziva EU na vojno v Gazi, glede širitve unije pa je poudarila, da je to geopolitična nuja. Povedala je še, da se mora Evropa na področju varnosti in obrambe bolj postaviti na lastne noge.

“Na krize sodobnega sveta se moramo odzvati v duhu solidarnosti, enotnosti in predvsem odločnosti. Potrebujemo več Evrope, in ne manj. Potrebujemo povezano, strateško usmerjeno in bolj suvereno Evropsko unijo, ki zna zaščititi svoje vrednote in interese, hkrati pa ostaja prostor svobode, pravičnosti in priložnosti,” je ob začetku plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta v Bruslju povedala predsednica.

Med krizami in izzivi je naštela trgovinske vojne, podnebne spremembe, migracije in novo tehnološko revolucijo. Izpostavila je rusko agresijo na Ukrajino in konflikt na Bližnjem vzhodu, v odzivu na katerega je bila EU po njenem mnenju premalo enotna in učinkovita.

“Poleg zagovarjanja mednarodnega prava, vključno s humanitarnim, mora naš osrednji cilj ostati čimprejšnja prekinitev sovražnosti, ki bo ustavila prelivanje krvi in nepotrebno trpljenje v nevzdržnih humanitarnih razmerah, in premik k implementaciji rešitve dveh držav,” je glede bližnjevzhodnega konflikta dejala Pirc Musar.

‘Širitev ni le geopolitična nuja’

V nagovoru je med drugim spregovorila o širitvi EU, ki po njenem mnenju ni le geopolitična nuja, ampak tudi moralna obveza danih zavez s strani unije.

“Gre za geografski, politični, ekonomski in zlasti varnostni interes EU, da se države Zahodnega Balkana čim prej pridružijo naši družini,” je poudarila. Slovenija si po njenih besedah želi, da bi do leta 2030 v EU vstopilo čim več kandidatk, med katerimi so poleg zahodnobalkanskih držav še Ukrajina, Moldavija in Gruzija.

Širitev po njenem mnenju ne more potekati brez notranje utrditve unije, pri čemer je treba povečati učinkovitost odločanja in modernizirati politike.

Spričo vse večjih geopolitičnih napetosti je v nagovoru pozvala tudi k okrepitvi evropske strateške avtonomije na področju varnosti in obrambe. Pri tem se je zavzela za krepitev odpornosti celotne družbe in razvoj širših zmogljivosti za odzivanje na krize.

Povedala je, da se mora Evropa na področju varnosti in obrambe v večji meri postaviti na lastne noge, da bo lahko sama ščitila evropske vrednote in interese.

“Evropa lahko le s skupnimi močmi držav članic in institucij, s solidarnostjo in odgovornim delovanjem ohrani svojo vlogo v vse bolj kompleksnem mednarodnem okolju, kakor tudi varnost ter blaginjo vseh njenih 450 milijonov državljanov,” je poudarila predsednica republike.

Z nagovorom v Evropskem parlamentu je sklenila današnji delovni obisk v Bruslju, kjer se je srečala s predsedniki osrednjih institucij EU in evropsko komisarko za širitev Marto Kos.

Portal24; Foto: Matjaž Klemenc/ UPRS