Vatikanski apostolski dvorec je v soboto, 7. junija 2025, gostil pomemben obisk argentinskega predsednika Javierja Mileija, ki ga je sprejel papež Leon XIV. Srečanje, ki je potekalo v duhu krepitve odnosov med Vatikanom in Argentino, je bilo prvo uradno srečanje novega papeža z latinskoameriškim voditeljem.

Pogovori so se osredotočili na ključne teme, kot so boj proti revščini, družbena kohezija in prizadevanja za mir v svetu, kar odraža skupne interese obeh strani.

Srečanje, ki je trajalo približno 45 minut, je po navedbah vatikanskega tiskovnega urada potekalo v “kordialnem” vzdušju. Papež Leon in predsednik Milei sta razpravljala o socioekonomskih vprašanjih, ki pestijo Argentino.

Posebna pozornost je bila namenjena tudi globalnim konfliktom, pri čemer sta oba poudarila nujnost takojšnjih prizadevanj za mir. Po srečanju s papežem je Milei nadaljeval pogovore z vatikanskim državnim tajnikom, kardinalom Pietrom Parolinom, in podtajnikom za odnose z državami, msgr. Mirosławom Wachowskim. Vatikan je v izjavi izrazil zadovoljstvo nad močnimi bilateralnimi odnosi in željo po njihovem nadaljnjem krepitvi.

Papeževa napoved obiska Argentine

Med srečanjem je papež potrdil svojo namero, da obišče Argentino, kar je predvidoma načrtovano za prihodnje leto kot del turneje, ki bi vključevala tudi Urugvaj in Peru. Napoved je še posebej pomembna, saj je Milei že ob izvolitvi Leona XIV izrazil željo, da bi novi papež obiskal njegovo domovino.

Predsednik je ob tej priložnosti papežu podaril knjigi španskega ekonomista Jesúsa Huerte de Sota, kar odraža njegovo ultraliberalno ekonomsko usmerjenost, in kopijo knjige Friedricha Hayeka The Fatal Conceit. Obisk je del Mileijeve desetdnevne evropske turneje, ki vključuje tudi srečanja z voditelji Italije, Španije, Francije in Izraela.

Pretekli odnosi in nov začetek

Odnosi med Argentino in Vatikanom so bili v preteklosti obremenjeni, zlasti zaradi napetosti med Mileijem in nekdanjim papežem Frančiškom, rojenim v Buenos Airesu. Milei, znan po svojih libertarnih stališčih, je pred prevzemom predsedniške funkcije ostro kritiziral Frančiška, a je po njegovi smrti aprila 2025 izrazil sožalje in spoštovanje do njegovega dela.

Srečanje z Leonom XIV., prvim ameriškim papežem, ki je več let deloval v Peruju in ima tudi perujske korenine, odpira novo poglavje v odnosih. Papež Leon, ki je bil izvoljen 8. maja 2025, se je že izkazal za voditelja, ki stremi k dialogu in premišljenim odločitvam, kar bi lahko dodatno okrepilo vezi z Argentino.

Ana Koren

Foto: