Papež Frančišek poziva k skupnemu ukrepanju proti podnebnim spremembam

Papež Frančišek je med svojim obiskom največje mošeje v jugovzhodni Aziji, mošeje Istiqlal v Džakarti, izkoristil priložnost in pozval k nujnemu ukrepanju proti podnebnim spremembam ter k večji medverski solidarnosti. Papež je opozoril na nevarnosti podnebnih sprememb in ekstremizma ter poudaril, da imajo različne verske tradicije skupne korenine, ki bi jih morali ljudje vseh ver prepoznati in izkoristiti za spodbujanje globalnih rešitev.

Ob obisku mošeje Istiqlal je Frančišek skupaj z velikim imamom Nasaruddinom Umarjem in drugimi lokalnimi verskimi voditelji podpisal skupno izjavo. V izjavi so se zavezali k boju proti posledicam podnebnih sprememb in pozvali svetovne voditelje, naj se odločijo za bolj odločno ukrepanje za zaščito planeta. “Človeško izkoriščanje narave je poslabšalo podnebne spremembe, kar vodi do uničujočih posledic, kot so naravne nesreče, globalno segrevanje in nepredvidljivi vremenski vzorci,” so zapisali v izjavi.

Simbolika medverskega dialoga

Papežev obisk Indonezije, najbolj naseljene muslimanske države na svetu, je bil poln simbolike in poudarkov na medverskem dialogu. Ob obisku mošeje Istiqlal je Frančišek spomnil na nov podzemni tunel, imenovan “tunel prijateljstva”, ki povezuje mošejo s katoliško katedralo, ki se nahaja čez cesto. Papež je tunel označil za simbol skupnih korenin vseh verskih tradicij, ki nas povezujejo ne glede na razlike.

Frančišek je na medverskem srečanju, ki je potekalo pred glavno mošejo, izpostavil pomen skupnih vrednot in mirnega sožitja med ljudmi različnih ver. “Vsi ljudje, ne glede na versko prepričanje, smo bratje in sestre,” je dejal papež. Na dogodku je sodelovalo več predstavnikov različnih ver, med njimi muslimanka Chaturrini Widosari, ki se je dogodka udeležila s svojo katoliško prijateljico. Widosari je papeža označila za “vzornika”, ki spodbuja mirno sobivanje v svetu.

Papež Frančišek in podnebni boj kot del pontifikata

Papež Frančišek se že od začetka svojega pontifikata zavzema za soočanje s podnebnimi spremembami in ohranjanje okolja. Svoj obisk v Indoneziji je izkoristil tudi za opozarjanje na ranljivost mest, kot je Džakarta, ki se sooča s hudimi posledicami podnebnih sprememb, vključno s poplavami in ugrezanjem zemlje. Indonezijska prestolnica se že pripravlja na selitev, saj vlada gradi novo prestolnico na otoku Borneo.

Papež je tudi v preteklosti sodeloval z muslimanskimi voditelji in z njimi podpisoval skupne izjave o medverskem sodelovanju in reševanju globalnih izzivov. Njegova prizadevanja za spodbujanje pariškega podnebnega sporazuma in pozivi k bolj odgovornemu ravnanju z naravnimi viri so postali pomemben del njegovega pontifikata. Obenem je papež redno poudarjal pomen sodelovanja med različnimi verstvi pri reševanju globalnih izzivov.

Med svojim obiskom v Džakarti je Frančišek vodil tudi katoliško mašo na stadionu Gelora Bung Karno, kar je bil eden izmed glavnih dogodkov obiska. Njegovo 12-dnevno potovanje po jugovzhodni Aziji in Oceaniji bo vključevalo še obisk Papue Nove Gvineje, Vzhodnega Timorja in Singapurja, preden se bo 13. septembra vrnil v Rim.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Zajem zaslona