Paetongtarn Shinawatra postala najmlajša premierka v zgodovini Tajske
Tajski parlament je potrdil izvolitev Paetongtarna Shinawatre za novo premierko, s čimer je 37-letnica postala najmlajša premierka v zgodovini Tajske in šele druga ženska na tem položaju. Njeno imenovanje prihaja v času političnih pretresov, ki Tajski že več kot dve desetletji povzročajo nestabilnost zaradi pogostih državnih udarov in sodnih odločitev, zaradi katerih je odstopilo več vlad in političnih strank.
Paetongtarn Shinawatra, članica močne politične dinastije Shinawatra, je prisegla kot 31. predsednica tajske vlade v spremstvu svojega očeta, nekdanjega premierja Thaksina Shinawatre. Oblečena v vojaško uniformo se je poklonila tajskemu kralju, kar je del tradicionalnega rituala ob prisegi premierja. Po nenadni razrešitvi njenega predhodnika Srettha Tavisina je bila Paetongtarn edina kandidatka 11-članske koalicije, ki jo vodi njena stranka “Za Tajce”.
Ob prevzemu položaja je Paetongtarn izrazila hvaležnost vsem, ki so jo podprli, in poudarila svojo zavezanost služenju vsem državljanom Tajske. “Rad bi se zahvalil vsem, tako tistim, ki so glasovali zame, kot tistim, ki niso. Obljubljam, da bom služila vsem enako in z vsem srcem – ne glede na starost, spol in razlike. Spremenimo vse izzive skupaj v priložnosti, da bo Tajska postala kraj, kjer lahko vsak sanja, ustvarja in oblikuje svojo prihodnost,” je dejala v svojem prvem nagovoru kot premierka.
Zaveda se odgovornosti, ki jo prinaša priimek
Kot članica družine Shinawatra, ki je na Tajskem zelo vplivna, se Paetongtarn zaveda dediščine, ki jo prinaša njen priimek. Kljub temu pa poudarja svojo neodvisnost. “Upam, da bom lahko vprašala očeta za nasvet, kadar hočem, vendar sem samostojna, imam svoje ideje in cilje, čeprav so mi vsi njegovi komentarji pomembni,” je dodala.
Shinawatra je bila izvoljena po tem, ko je ustavno sodišče nepričakovano razrešilo njenega predhodnika Srettha Tavisina zaradi domnevne kršitve etičnih načel in destabilizacije političnih razmer. Njegova razrešitev je bila šok za tajsko javnost, zlasti ker je sledila razpustitvi glavne opozicijske stranke Kreni, ki je pridobila podporo z zagovarjanjem reforme monarhije in vojske. Profesor politologije na univerzi Thammasat, Prajak Kongkirati, je odločitev ustavnega sodišča označil za prikrit državni udar, saj meni, da ima sodišče preveliko moč in lahko močno vpliva na politično dinamiko v državi.
Četrta odstavitev predsednika vlade v dvajsetih letih
To je že četrta odstavitev tajskega predsednika vlade z odločitvijo ustavnega sodišča v zadnjih dveh desetletjih, kar je nekatere Tajce privedlo do ocene, da gre za nedemokratičen postopek. “Tajska je država, ki uničuje samo sebe, kajne? Država, ki je bila prej dokaj mirna, demokratična, dobra za naložbe, je postala nedemokratična, nestabilna, ni več dobrih pogojev za tuje naložbe,” pravi Kongkirati.
Politične spremembe so glavna tema tudi med navadnimi državljani. “Vedno nekdo nekoga nadomesti, zato nisem preveč šokiran, ker je Tajska taka,” pravi Somsakul Rueangpirom, prebivalec Bangkoka. Wilai, drugi prebivalec Bangkoka, pa opozarja na negativne posledice politične nestabilnosti za gospodarstvo: “Samo poglejte gospodarstvo. Ob razpadu opozicije dela skoraj ni bilo, tako je bilo tudi po razrešitvi predsednika vlade. Če se bo politika nadaljevala v tej smeri, gospodarstvo ne bo moglo napredovati.”
Mati dveh otrok
Paetongtarn Shinawatra, mati dveh otrok in nekdanja direktorica hotelske verige, je po stricu, očetu in teti četrta voditeljica iz mogočne dinastije Šinavatra. Njeni predhodniki so bili strmoglavljeni z državnim udarom in izgnani iz države, vendar se je njenemu očetu, po opustitvi nekaterih idej, omogočil povratek na Tajsko, kjer je prejel kraljevo pomilostitev.
Nova premierka, ki ji očitajo politično neizkušenost, se zavzema za dvig minimalne plače, strožje ukrepe proti trgovini z mamili, revizijo ustave in odpravo obveznega služenja vojaškega roka. Pred njo so veliki izzivi, med katerimi so zagon stagnirajočega gospodarstva, ustavitev upadanja priljubljenosti njene stranke in izogibanje morebitnim vojaškim udarom ter sodnim odločitvam, ki so v preteklosti že omajale številne njene predhodnike.
[Vir: HRT]; Portal24; Foto: Wikimedia/MGR Online VDO