Opustitev reje živali v kletkah: Ministrstvo načrtuje prehodne ukrepe

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je ponovno poudarilo svojo zavezanost izboljšanju dobrobiti rejnih živali, pri čemer je opustitev reje v kletkah ena izmed ključnih prioritet. V izjavi so izpostavili, da mora biti prehod na rejo brez kletk postopen in premišljen, saj je potrebno upoštevati številne dejavnike, vključno z vplivom na samooskrbo. Ministrstvo zato zagovarja dialog z vsemi deležniki.

“Na ministrstvu zagovarjamo opustitev reje živali v kletkah, zato si prizadevamo, da bi v najkrajšem možnem času pripravili vse potrebno za postopen prehod na rejo brez kletk. V zadnjem letu so bili že opravljeni konkretni koraki za spremembo zakonodaje. Kdaj bo pravilo o reji brez kletk stopilo v veljavo, pa je odvisno predvsem od pogovorov z vsemi deležniki in zagotovitvijo finančnih sredstev za ta prehod. Cilj je, da v Sloveniji ne bi bilo več reje živali v kletkah po letu 2028,” so zapisali.

Ministrstvo se zaveda, da so živali čuteča bitja, in poudarja, da je potrebno to zavedanje prenesti iz zakonodaje v prakso. Ta cilj podpirajo tudi ukrepi, ki so že v veljavi v okviru programskega obdobja Skupne kmetijske politike. Rejci, ki redijo živali nad zakonsko določenimi standardi, imajo na voljo finančne spodbude za prenovo obratov in neposredna sredstva za zagotavljanje boljših pogojev reje.

Izredni nadzor po razkritjih v medijih

Po včerajšnji oddaji Tarča na RTV Slovenija, kjer so bili prikazani posnetki razmer v eni izmed baterijskih rej, je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) že odrejala izredni nadzor na omenjeni farmi.

Nadzor na farmi se danes že izvaja, postopek še ni zaključen in je v teku. Nadaljnji ukrepi bodo sprejeti na podlagi rezultatov pregleda. V zadnjih petih letih je bilo na tej kmetiji izvedenih več nadzorov v zvezi z zaščito živali kokoši nesnic ter monitoringa in nadzora salmonel v jati. Neskladja pa so bila zaznana v zvezi z zagotavljanjem biovarnosti in zagotavljanjem zadostnega obsega dezinfekcije, dezinsekcije in deratizacije, so pojasnili na UVHVVR.

Dodatni ukrepi za dvig standardov

Ministrstvo napoveduje še nadgradnjo prizadevanj za dvig standardov dobrobiti živali. Pripravlja se shema, ki bo dodatno podprla rejce, ki zagotavljajo najvišje standarde za živali. Poleg tega je bila v preteklem letu izvedena analiza stanja reje v kletkah in oblikovane strategije za prehod na alternativne oblike reje.

“Na Svetu kmetijskih ministrov v Bruslju smo dali pobudo komisiji, da nadaljuje s pripravo zakonodajnih dosjejev vezanih na dobrobit živali. Med njimi je tudi dosje na temo reje v kletkah. Želimo, da se zakonodaja na tem področju ureja na celotnem ozemlju EU, saj gre za skupni trg,” so poudarili.

UVHVVR je medtem v lanskem letu okrepil preventivne aktivnosti in nadzor. Vpeljana je bila ocena tveganja za določanje pogostosti pregledov, inšpekcija pa je bila tudi kadrovsko okrepljena. Prizadevanja na področju bolj učinkovitega pregona kaznivih dejanj mučenja živali vključujejo povezovanje s tožilstvom in forenzičnimi strokovnjaki.

Portal24; Foto: Pixabay