Opozicija v Radencih grozi z bojkotom sej, župan Leljak obtožbe zavrača

V radenskem občinskem svetu se je zaostrilo razmerje med opozicijo in županom Romanom Leljakom, potem ko so opozicijski svetniki izrazili nezadovoljstvo zaradi županovega načina vodenja sej. Šest svetnikov opozicije namreč trdi, da župan na sejah pogosto prekinja njihove nastope, jim skače v besedo in se do njih obnaša “zadirčno”. Zaradi tega so napovedali, da v prihodnje ne bodo več sodelovali na sejah, če se bo takšno ravnanje nadaljevalo.

Marko Krajnc, član občinskega sveta iz vrst Socialnih demokratov, je pojasnil, da bodo opozicijski svetniki v primeru nadaljevanja tovrstne prakse začeli zapuščati seje. Poudaril je, da če se svetnik v svojem nastopu drži teme in dnevnega reda, mu župan ne bi smel skakati v besedo in ga prekinjati, saj ga s tem moti in onemogoča konstruktivno sodelovanje. Krajnc je izpostavil, da gre za kršitev ne le osnovnega bontona in etike, temveč tudi občinskega poslovnika, ki svetnikom omogoča sedem minut časa za nastop, če se držijo teme razprave.

Župan je očitke odločno zavrnil

Po Krajnčevih besedah župan Leljak svetnikom pogosto ne dovoli dokončati svojih nastopov, kar pomeni, da opozicija na sejah ne more postavljati vprašanj, dajati pobud ali sodelovati na način, kot bi si želela. Opozicija želi biti produktivna in aktivna, ne pa le pasivno prisostvovati na sejah, je dodal Krajnc.

Medtem ko opozicijski svetniki izpostavljajo te težave, Krajnc poudarja, da koalicijski svetniki takšnih težav nimajo, saj se redko oglašajo in običajno sodelujejo le pri točki vprašanj in pobud, kjer prenašajo želje svojih volivcev. Po Krajnčevem mnenju delujejo kot “glasovalni stroj”, saj jih župan ne prekinja in jim ne skače v besedo.

Župan Roman Leljak je očitke opozicije odločno zavrnil in zatrdil, da nikomur ni kršil pravice do govora. Priznal je, da je na seji besedo vzel le enemu svetniku, ki se ni držal obravnavane teme. Leljak je poudaril, da ne bo dovolil razprave o temah, ki niso povezane z dnevnim redom. Župan Leljak je dodal, da svetniki lahko postavljajo vprašanja in dobijo odgovore skladno z zakonom bodisi takoj bodisi v roku 30 dni, kot to predvideva pravilnik.

Občinski svet v Radencih deluje v trenutni sestavi od predčasnih volitev januarja letos, ki so bile razpisane zaradi odstopa devetih koalicijskih svetnikov novembra lani. Takrat so odstopili zaradi nemogočih delovnih pogojev, saj je bil svet razdeljen na polovico med koalicijo in opozicijo, kar je onemogočalo učinkovito delo.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Zajem zaslona