Oktobrska inflacija v EU višja od pričakovanj

Oktober je prinesel presenetljivo rast inflacije v evroobmočju, saj se je indeks cen življenjskih potrebščin dvignil na 2,2 odstotka medletno, kar je preseglo napovedi ekonomistov, ki so predvidevali 1,9 odstotka, in s tem zaznamoval porast s septembrskih 1,7 odstotka. Po podatkih Eurostata, ki so bili objavljeni konec oktobra, so na rast inflacije najbolj vplivale storitve in cene hrane. Kot navaja Euronews, je nedavna rast cen sprožila vprašanja o prihodnjih ukrepih Evropske centralne banke (ECB), saj bi lahko visoka inflacija vplivala na prilagoditev denarne politike.

Storitve in hrana kot glavni dejavniki rasti inflacije

Podatki Eurostata razkrivajo, da sta storitveni sektor in hrana imela največji vpliv na rast inflacije v oktobru. Storitve so se medletno podražile za 3,9 odstotka, kar je enako stopnji iz septembra. Hkrati so se cene hrane, alkohola in tobaka zvišale za 2,9 odstotka, kar je več od septembrskih 2,4 odstotka. Cene energentov so vseeno ostale v deflacijskem območju, saj so se znižale za 4,6 odstotka, kar pa je manjši padec v primerjavi s septembrom, ko so se znižale za 6,1 odstotka.

Osnovna inflacija, ki izključuje nestanovitne sektorje, kot sta živilski in energetski sektor, je medletno ostala pri 2,7 odstotka, kar je nekoliko nad pričakovanji ekonomistov, ki so napovedovali 2,6 odstotka. Mesečna rast potrošniške košarice se je pospešila za 0,3 odstotka, kar predstavlja najhitrejšo rast po aprilu letos.

Rast inflacije v Nemčiji, Franciji in drugih evropskih gospodarstvih

Inflacija je naraščala tudi v največjih gospodarstvih evroobmočja, med drugim v Nemčiji, Franciji, Španiji in Italiji. V Nemčiji je letna stopnja inflacije oktobra dosegla 2,2 odstotka, kar je višje od septembrskih 1,6 odstotka, medtem ko so cene storitev dosegle 4 odstotke. Hrana se je v Nemčiji podražila za 2,3 odstotka, kar je precej več kot prejšnji mesec, ko je znašala 1,6 odstotka. Cene blaga so v Nemčiji sicer ostale skoraj nespremenjene, energenti pa so se še vedno zniževali, tokrat za 5,5 odstotka, kar je manjši padec v primerjavi s septembrom.

Kot poroča Euronews, je bilo podobno tudi v Franciji, kjer se je letna stopnja inflacije dvignila na 1,2 odstotka s septembrskih 1,1 odstotka, kar predstavlja najnižjo rast od marca 2021. V Italiji je stopnja inflacije na letni ravni dosegla 1 odstotek, kar je več kot septembrskih 0,7 odstotka. Povečanje inflacije je bilo opaženo tudi v drugih delih evroobmočja, pri čemer so največje mesečne rasti zabeležile Hrvaška, Finska in Estonija, kjer je inflacija znašala 0,8 odstotka na mesečni ravni.

Možni vplivi na denarno politiko ECB

Podatki o inflaciji bi lahko vplivali na prihodnje odločitve ECB, ki že nekaj mesecev opozarja na začasno povišanje inflacije proti koncu leta. ECB je v svojem oktobrskem biltenu poudarila, da so domači inflacijski pritiski predvsem posledica rasti plač, ki naraščajo s pospešeno hitrostjo. Euronews navaja, da ECB pričakuje postopno zmanjšanje stroškov dela, saj naj bi podjetja absorbirala del povečanih stroškov, kar naj bi sčasoma prispevalo k umiritvi inflacijskih pritiskov.

ECB še naprej sledi svojemu pristopu, ki temelji na analizi podatkov in prilagajanju politike glede na aktualne razmere, ter ohranja zavezanost k stabilnosti cen, ki je osrednji cilj monetarne politike. Evropski centralni bankirji so na zadnjem sestanku opozorili, da bo veliko odvisno od nadaljnjih podatkov o inflaciji, predvsem novembrskega poročila, ki bo ključnega pomena za odločitev na decembrskem zasedanju.

Tržni odzivi: dvig evra in mešani odzivi delniških trgov

Inflacijski podatki in ugibanja o prihodnji politiki ECB so vplivali tudi na finančne trge. Evro se je v četrtek dvignil za 0,1 odstotka in dosegel vrednost 1,0870 ameriškega dolarja, kar je že četrti zaporedni dan rasti. Donosi državnih obveznic evroobmočja so ostali stabilni, medtem ko se je donos dvoletnega nemškega Schatza ohranil pri 2,31 odstotka, kar predstavlja pomemben kazalnik pričakovanj glede kratkoročnih obrestnih mer.

Kljub temu denarni trgi še vedno upoštevajo morebitno znižanje obrestnih mer, pri čemer trenutno napovedujejo znižanje za 34 bazičnih točk, kar je manj kot prejšnji dan, ko je znašalo 42 bazičnih točk. Evropski delniški trgi so bili mešani; indeks Euro Stoxx 50 je padel za 0,9 odstotka, francoski CAC 40 za 1 odstotek, medtem ko je italijanski FTSE Mib upadel za 0,7 odstotka.

Portal24; Foto: Pexels