Odkritje stoletja: 44 posameznih zvezd v oddaljeni galaksiji
V eni najpomembnejših študij do sedaj so astronomi odkrili največje število posameznih zvezd v oddaljeni galaksiji, kar je bil podvig, ki je bil nekoč označen za nemogočega. S pomočjo zmogljivosti Nasinega vesoljskega teleskopa James Webb so raziskovalci razkrili kar 44 posameznih zvezd v galaksiji, katere svetloba izvira iz časa, ko je bilo vesolje polovico mlajše.
Odkritje, objavljeno v prestižni reviji Nature, ne le potrjuje rekordno število zaznanih zvezd na takšni oddaljenosti, ampak uvaja tudi inovativne metode za raziskovanje temne snovi, navaja USA Today. Kot je pojasnil soavtor študije Fengwu Sun, je to prelomno odkritje dokaz, da je mogoče preučevati večje število posameznih zvezd v oddaljenih galaksijah.
Zmajev lok in gravitacijska leča: ključ do zgodovinskega odkritja
Galaksija Dragon Arc, poznana tudi kot Zmajev lok, je zaradi svoje oddaljenosti (približno 6,5 milijarde svetlobnih let od Zemlje) edinstvena tarča za opazovanja. Svetlobo te galaksije je povečala gravitacijska leča, ki jo je povzročila bližnja galaktična jata Abell 370, oddaljena približno 4 milijarde svetlobnih let od Zemlje.
Gravitacijska leča, pojav, ki ga je prvi napovedal Albert Einstein, nastane, ko masivno nebesno telo ukrivi prostor-čas do te mere, da se svetlobna pot upogne in poveča svetlobo oddaljenih objektov. Ta učinek je Zmajev lok raztegnil v podolgovato obliko, kar omogoča podroben vpogled v posamezne zvezde.
Ekipa je s pomočjo podatkov teleskopa Webb identificirala številne posamezne zvezde, kar je bilo prej nemogoče. Raziskovalci so pri tem opazili, da so mnoge od teh zvezd rdeče superorjakinje, podobne znani zvezdi Betelgeza v ozvezdju Orion.
James Webb in prihodnost raziskovanja zvezd
Predhodna opazovanja s teleskopom Hubble so razkrila le sedem posameznih zvezd v Zmajevem loku, medtem ko je Webb omogočil opazovanje celotnih 44 zvezd. Webbova sposobnost zaznavanja infrardečih valovnih dolžin je bila ključna pri razlikovanju posameznih zvezd, ki jih prej nismo mogli zaznati.
S tem dosežkom astronomi ne samo da razumejo zvezdne populacije v oddaljenih galaksijah, temveč si obetajo tudi nova spoznanja o temni snovi. “Vsaka nova zvezda, ki jo odkrijemo, je kot kos sestavljanke v razumevanju največjih skrivnosti vesolja,” je pojasnil Sun.
Raziskovalci so prepričani, da bo ta dosežek spodbudil nadaljnja opazovanja povečanih zvezd, ne le v Zmajevem loku, temveč tudi v drugih oddaljenih galaksijah. Glavni avtor študije Yoshinobu Fudamoto je poudaril, da je za boljšo statistično analizo zvezdnih populacij nujno potrebnih več podobnih odkritij.
Odkritje namiguje na obetavno prihodnost raziskovanja vesolja, kjer bodo tehnike, kot je gravitacijska leča, omogočile vpogled v še bolj oddaljene dele vesolja. Raziskovalci so prepričani, da bo James Webb igral ključno vlogo pri teh prelomnih raziskavah.
Portal24; Foto: Pixabay/Ebenezer42/fotografija je simbolna