Od Washingtona do Londona: Upor proti Trumpovi politiki in Musku
V soboto so se po Združenih državah Amerike in nekaterih drugih državah zbrale množice protestnikov, ki so izrazile svoje nezadovoljstvo z delovanjem administracije predsednika Donalda Trumpa in vplivom Elona Muska, najbogatejšega človeka na svetu. Demonstracije, ki veljajo za največji dan protesta opozicijskega gibanja od začetka Trumpovega mandata, so potekale v več kot 1200 krajih v vseh 50 zveznih državah ZDA, pa tudi v tujini.
Protestno gibanje, poimenovano “Hands Off!”, je združilo več kot 150 skupin, med drugim organizacije za državljanske pravice, sindikate, zagovornike pravic LGBTQ+, veterane in volilne aktiviste, navaja Euronews. Kljub množičnosti so oblasti poročale, da so protesti minili mirno, brez večjih incidentov, nasilja ali aretacij.
Kritike politik administracije in Muskovega vpliva
Protestniki so se zbrali v večjih mestih, kot so Washington DC, New York, Boston, in številne državne prestolnice, kjer so obsodili politike, ki po njihovem mnenju ogrožajo zvezno vlado, gospodarstvo, priseljevanje in človekove pravice. Posebna tarča kritik je bila Trumpova administracija, ki je sprožila odpuščanja na tisoče zveznih uslužbencev, zapiranje uradov socialne varnosti in celo ukinjanje celotnih agencij, kot je USAID.
Pri tem ima ključno vlogo Elon Musk, ki vodi novo ustanovljeno ministrstvo za vladno učinkovitost, imenovano DOGE. To ministrstvo si prizadeva za zmanjšanje zveznih izdatkov za približno 2 bilijona dolarjev, kar je sprožilo val ogorčenja. Protestniki so nosili transparente z napisi, kot sta “Past the Muskrat” in “Deport Elon Musk”, ter ga obtoževali, da kot naturaliziran državljan neupravičeno posega v vladne zadeve.
V Washingtonu je kongresnik Jamie Raskin v govoru poudaril: “Tu v Ameriki pravica ni naprodaj. Ne žrebamo položajev na vrhovnem sodišču za milijonske nagrade. Nehajte poskušati kupovati naše glasove in krasti našo vlado.” V Bostonu je županja Michelle Wu obsodila Trumpove napade na raznolikost in enakost ter dejala, da ne bo sprejela sveta, kjer so priseljenci avtomatično obravnavani kot kriminalci.
Protesti tudi zunaj ZDA
Demonstracije niso ostale omejene na ZDA. Na stotine Američanov v tujini in tujih državljanov je protestiralo v mestih, kot sta London in Berlin, kjer so kritizirali Trumpovo agresivno zunanjo politiko, zlasti njegove globalne carine, ki so pretresle svetovne borze, in njegov odnos do Ukrajine. Alyssa, Američanka v Londonu, je dejala: “Tudi tisti, ki so glasovali zanj, niso dobili, kar so pričakovali. Jajca niso cenejša, življenje ni boljše. Morali bi biti še bolj jezni kot mi.” Protesti v tujini so pozivali h “koncu kaosa”, ki ga po njihovem mnenju povzroča Trumpova administracija.
Bela hiša je v odzivu zatrdila, da predsednik Trump “vedno ščiti socialno varnost, Medicare in Medicaid za upravičene upravičence”, obenem pa obtožila demokrate, da s podeljevanjem teh ugodnosti nezakonitim tujcem ogrožajo njihovo vzdržnost. Medtem so se protestniki na Floridi zbrali blizu Trumpovega igrišča za golf v Jupitru, kjer je predsednik preživljal dopoldne, in spodbujali mimoidoče k izkazovanju podpore. Aktivisti obljubljajo, da bodo nadaljevali z mirnimi demonstracijami, saj menijo, da administracija ne zastopa interesov večine državljanov.
Portal24; Foto: Pexels