Od plesni do ignorance: Filipinski delavci v primežu agencije in delodajalca
Vse glasneje govori o izkoriščanju tujih delavcev, potem ko so mediji razkrili katastrofalne bivalne pogoje enajstih filipinskih delavcev v Kranju. Stanovanjska hiša, kjer živijo, je v obupnem stanju: odpadajoča fasada, plesnive stene, majavo stopnišče, ena sama tuš kabina in straniščna školjka za vseh enajst stanovalcev, za nameček pa še 2.200 evrov mesečne najemnine. Po poročanju 24ur je to morda le vrh ledene gore, ki razkriva sistematične težave pri obravnavi tujih delavcev v državi.
Kadrovska agencija Workforce, ki je poskrbela za nastanitev Filipincev, je sprva trdila, da o slabih razmerah ni vedela ničesar in da je za vse izvedela šele iz medijev. Vendar posnetki pogovorov, ki jih je pridobila ekipa 24ur, dokazujejo nasprotno – zaposleni v agenciji so hišo obiskali večkrat. Direktor agencije Boštjan Grobler je danes pred kamero priznal, da so Filipincem dostavili radiatorje, a hkrati vztrajal, da niso hodili po njihovih sobah. Na vprašanje, kako so potem dostavili grelna telesa, je odgovoril izmuzljivo: »V spodnje nadstropje, kjer smo jim jih predali.«
Grobler je šel še korak dlje in krivdo za stanje prevalil na delavce same. »To so gospodje, ki prihajajo iz toplih krajev. Niso navajeni upravljati s hišo, kot se to počne pri nas,« je dejal in dodal, da so Filipinci prostore pregrevali na 23–25 stopinj, a niso zračili, kot bi morali. Agencija trdi, da je hišo novembra temeljito prenovila in delavcem zagotovila dodatno ogrevanje ter popravila električne napeljave, a da so si za trenutne razmere krivi sami.
Rasizem in ignorance v odnosu do delavcev?
Filipinski delavci so medtem razkrili, da se z njimi v agenciji pogosto ravna nespoštljivo. Eden od zaposlenih – njegovo ime je uredništvo 24ur zadržalo – naj bi na vprašanja delavcev kričal in jim zabrusil, da »to ni vaša država in vaša kultura«. Delavci so njegovo vedenje označili za rasistično, kar odpira vprašanja o odnosu agencije do tujih zaposlenih. Po poročanju 24ur so se Filipinci počutili povsem prezrte, saj jim nihče ni prisluhnil ali ponudil ustrezne pomoči.
Zgodba se ej dotaknila tudi podjetja Arriva, kjer so Filipinci zaposleni. Zaposleni so samoiniciativno začeli zbirati prostovoljne prispevke za svoje filipinske sodelavce v stiski, a je podjetje to dejanje hitro ustavilo z internim aktom, ki prepoveduje neavtorizirano zbiranje sredstev. Arriva se brani, da ukrep ni namenjen omejevanju dobrodelnosti, temveč zagotavljanju »jasne in strukturirane komunikacije« znotraj podjetja. Vseeno pa so obljubili, da bodo delavce še danes preselili v hostel v Kranju in jim poiskali primernejšo nastanitev.
Zgodba je pritegnila pozornost tudi politikov in pristojnih institucij. Minister za delo Luka Mesec je bivalne razmere označil za nesprejemljive, zunanja ministrica Tanja Fajon pa je pozvala k takojšnjemu ukrepanju pristojnih organov. Slednja je sicer v osebnem prijateljstvu z direktorjem agencije Boštjanom Trilarjem, kar je razvidno iz fotografije, ki jo je februarja objavila na Facebooku. Kljub temu je njen kabinet poudaril, da osebna poznanstva ne opravičujejo kršitev pravic delavcev. Po poročanju 24ur inšpektorat že preverja navedbe, odgovori pa še niso znani. Opozicijska Nova Slovenija je medtem zahtevala sklic nujne seje odbora za delo.
Ali gre za osamljen primer ali sistemski problem?
Portal24; Foto: Pixabay