Od ‘drugorazrednih tem’ do svetovnega miru: Danilo Türk imenovan za arhitekta svetovnega miru

Generalni sekretar Združenih narodov je, v petčlansko skupino eminentnih strokovnjakov, ki bo pregledala arhitekturo za izgradnjo miru imenoval nekdanjega predsednika Republike Slovenije, Danila Türka. To imenovanje so na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve z zadovoljstvom pozdravili, kar so izrazili tudi na omrežju X.

Skupina neodvisnih strokovnjakov, v kateri bo sodeloval Türk, bo pregledala delo Združenih narodov na področju vzpostavljanja in ohranjanja miru. Njihova naloga bo pripraviti razmisleke o implementaciji resolucij ZN o arhitekturi za gradnjo miru ter te razmisleke posredovati generalnemu sekretarju in državam članicam. Pregled bo vključeval oceno dosedanjih prizadevanj ZN in iskanje možnosti za nadaljnje izboljšanje delovanja, s posebnim poudarkom na terenskem delu, ki vključuje podporo preprečevanju izbruhov, stopnjevanja in ponovitev konfliktov.

Danilo Türk, ki ga je generalni sekretar António Guterres že leta 2022 imenoval v svoj svetovalni odbor na visoki ravni o učinkovitem multilateralizmu, bo tako znova prispeval svoje bogate izkušnje in strokovno znanje k mednarodnim prizadevanjem za mir in stabilnost. Skupina bo svoja priporočila pripravila v okviru referenčnega okvira, določenega za leto 2025.

Danilo Türk leta 2009 zavrnil komentiranje povojnih pobojev kot “drugorazredno temo”

Ob imenovanju novega visokega predstavnika se ponovno odpira vprašanje stališč nekdanjega predsednika države, Danila Türka, glede povojnih pobojev. Türk je leta 2009, ko je bil predsednik republike, med proslavo ob mednarodnem dnevu žena v izjavi za novinarje zavrnil razpravo o povojnih pobojih v Barbara rovu pri Laškem.

Na vprašanje, ali se bo poklonil žrtvam povojnih pobojev, je Türk dejal: ” Rad pa bi ponovil, da sem danes tu zaradi prvorazredne teme in o drugorazrednih temah ne bom govoril.” Kljub pritisku novinarjev, ki so ga vprašali, ali so povojni poboji res drugorazredna tema saj so med žrtvami tudi ženske, je Türk odvrnil, da tega še ne vemo in da “naj to raziščejo ljudje, ki raziskujejo”

Türkov odziv je še vedno kritiziran kot neprimeren in nespoštljiv do žrtev, saj je tematika povojnih pobojev v Sloveniji še vedno občutljivo vprašanje, povezano z bolečimi spomini.

[Vir: STA in Delo]; Portal24; Foto: Zajem zaslona