Obrambni ministri EU krepijo varnost Ukrajine brez ZDA
Obrambni ministri petih največjih evropskih vojaških sil, in sicer Francije, Nemčije, Velike Britanije, Italije in Poljske so se sestali v Parizu, da bi oblikovali nov varnostni okvir za Ukrajino. Srečanje je potekalo v luči zbliževanja Združenih držav in Rusije, kar je v Evropi sprožilo potrebo po ponovni oceni obrambne strategije. Francoski obrambni minister Sébastien Lecornu je izpostavil diplomatski napredek, dosežen med Washingtonom in Kijevom v Savdski Arabiji, kjer je bil predlagan tridesetdnevni sporazum o premirju. “Zdaj je na potezi Rusija,” je dejal Lecornu. Dodal je, da je odločitev v rokah Vladimirja Putina.
Srečanje v Parizu je sledilo redkemu zasedanju 34 vojaških poveljnikov držav Nata, Japonske in Avstralije, ki je prav tako potekalo v francoski prestolnici, a brez prisotnosti ameriških uradnikov. Odsotnost Američanov je še dodatno poudarila premik v ameriški politiki do Ukrajine, kar je Francijo in Veliko Britanijo spodbudilo, da prevzameta vodilno vlogo pri zagotavljanju podpore Kijevu. Lecornu je potrdil, da je trenutno 15 evropskih držav pripravljenih sodelovati pri krepitvi varnostnih jamstev za Ukrajino, novo srečanje pa je napovedano čez dva tedna. Na tem bodo obrambni ministri pripravili konkretnejše predloge, znova brez ZDA.
Krepitev evropskih zmogljivosti in podpora Ukrajini
Evropski ministri so jasno izrazili zavezo k nadaljnji pomoči Ukrajini. Združeno kraljestvo je obljubilo 4,5 milijarde funtov (približno 5,3 milijarde evrov) pomoči za leto 2025, medtem ko naj bi Poljska, Francija in druge države prispevale dodatno vojaško opremo. V skupni izjavi so ministri poudarili nujnost krepitve evropskih obrambnih zmogljivosti, kar vključuje povečanje proračunov in izboljšanje proizvodnje orožja. Nemški obrambni minister Boris Pistorius je opozoril na neučinkovitost zaradi razdrobljenosti evropskih vojsk, kjer vsaka država uporablja svojo opremo, kar otežuje skupno delovanje. “Ne moremo si privoščiti izgubljanja časa z birokracijo,” je dodal.
Kljub enotnosti pri podpori Ukrajini pa ostajajo izzivi. Ideja o napotitvi mirovnih enot v Ukrajino se zdi vse manj izvedljiva. Lecornu je poudaril, da trenutno prednost predstavljata zavarovanje Črnega morja in zaščita ukrajinskih jedrskih elektrarn. Ob tem je zavrnil možnost demilitarizirane Ukrajine, kar je podprl tudi italijanski minister Guido Crosetto: “Ukrajina brez obrambnih zmogljivosti nima prihodnosti.” Evropa tako stopa v novo fazo obrambnega povezovanja, kjer bo ključno usklajevanje in hitro ukrepanje, da se zagotovi stabilnost na vzhodnih mejah celine.
Portal24; Foto: Pexels