“Obramba suverenosti”: Bo Madžarska izgnala državljane z dvojnim državljanstvom

Madžarska vlada pod vodstvom premierja Viktorja Orbána pripravlja spremembo ustave, ki bi lahko omogočila izgon državljanov z dvojnim državljanstvom, če bi jih oblasti označile za grožnjo nacionalni suverenosti, javnemu redu ali ozemeljski celovitosti. Predlog, ki ga je v nedeljo na Facebooku objavil vodja poslanske skupine vladajoče stranke Fidesz Máté Kocsis, je sprožil burne odzive med kritiki vlade, aktivisti in nevladnimi organizacijami. Ti se bojijo, da gre za novo orodje v rokah Orbána, s katerim bi utišal opozicijo in neodvisne glasove, piše Euronews. Čeprav podrobnosti zakona še niso znane, predlog nakazuje možnost široke interpretacije, kar odpira vrata zlorabam.

Kocsis je v objavi poudaril, da so tuje sile v zadnjih letih vse bolj posegale v madžarske notranje zadeve, vključno z volitvami, in obtožil nevladne organizacije, medije ter posameznike, da delujejo kot podaljšana roka tujih interesov. Med vrsticami je omenil tudi Georgea Sorosa, madžarsko-ameriškega vlagatelja in filantropa, ki je že dolgo tarča vladnih kampanj. Kritiki vidijo v tem še en poskus utrditve oblasti Fidesza, ki ima v parlamentu absolutno večino in lahko takšne spremembe hitro uzakoni.

Kritiki vlade v strahu pred izgonom

Odzivi na predlog so bili hitri in ostri. Stefano Bottoni, zgodovinar z madžarsko-italijanskim državljanstvom in avtor knjige o Orbánovi vladavini, je dejal, da je pretresen. “Po skoraj 15 letih njihove vladavine sem pričakoval marsikaj, a ne tega, da bi lahko vsak drugače misleči z dvojnim državljanstvom postal tarča,” je izjavil. Bottoni je opozoril na zgodovinske primere, kot je antisemitska kampanja na Poljskem v letih 1968–1969, ko je bilo preklicanih 13.000 državljanstev, kar je vodilo v množične deportacije. Po njegovem mnenju gre za potezo, ki presega vse meje sprejemljivega.

Podobne skrbi je izrazil Csaba Lukács, novinar neodvisnega tednika Magyar Hang, ki ima romunsko in madžarsko državljanstvo. “Zdi se, da mi vlada kmalu lahko odvzame madžarsko državljanstvo in me izžene,” je zapisal na družbenih omrežjih. Lukács je predlog primerjal z metodami romunskega diktatorja Nicolaeja Ceaușescuja, kar nakazuje na globoko zaskrbljenost glede avtoritarnih tendenc vlade. Njegov časopis je bil pred kratkim v središču pozornosti zaradi napačnega poročanja o pristanku letala sirskega diktatorja Bašarja al Asada v Budimpešti, kar je vlada izkoristila za nadaljnje obtožbe o ogrožanju nacionalne varnosti.

Ozadje: Boj proti “tujim vplivom”

Predlagana sprememba ustave je del širše kampanje proti kritikom, ki naj bi jih financirale tuje sile. Orbán že leta opozarja na domnevno “Sorosevo mrežo”, ki naj bi vključevala nevladne organizacije in neodvisne medije. Po zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah se zdi, da je madžarski premier dobil nov zagon. V radijskem nagovoru 7. februarja je dejal, da nekateri Madžari prejemajo denar od Sorosa, ZDA in Bruslja z namenom rušenja njegove vlade. “Treba je pomesti. Kdaj, če ne zdaj?” je vprašal retorično in napovedal razgradnjo teh vplivov.

Vlada je že imenovala posebnega predstavnika za pregled delovanja Ameriške agencije za mednarodni razvoj (USAID) na Madžarskem, kar kaže na stopnjevanje pritiska na organizacije, povezane z Zahodom. Zunanji minister Péter Szijjártó je spremembe podprl in predlagal zakon, podoben ameriškemu zakonu Magnitsky, za zaščito nacionalnih interesov.

Kljub glasnim napovedim natančno besedilo spremembe še ni javno, prav tako ni določen datum parlamentarnega glasovanja. Ker ima Fidesz v parlamentu večino, je sprejetje zakona skoraj zagotovljeno. Kritiki opozarjajo, da bi lahko nejasna definicija “ogrožanja suverenosti” omogočila samovoljno preganjanje posameznikov in organizacij.

Portal24; Foto: Pexels