Ob mednarodnem dnevu medicinskih sester poudarki na vseživljenjskem izobraževanju

[STA] – Medicinske sestre so nepogrešljiv del zdravstvene oskrbe bolnikov, so na današnji novinarski konferenci ob mednarodnem dnevu medicinskih sester poudarili v UKC Ljubljana. Ob tem so izpostavili pomen znanja in vseživljenjskega izobraževanja za zaposlene v zdravstveni negi ter kadrovske izzive, s katerimi se soočajo.

Pri delu v zdravstveni negi so po mnenju generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Marka Juga najpomembnejši odnosi med zaposlenimi, odnos do bolnika in odnos inštitucije. “UKC Ljubljana je bil vedno na strani zdravstvene nege. Posebno v zadnjem času se res maksimalno posvečamo vprašanju, kako bi izboljšali procese dela, tudi čim bolj pravično nagradili to izjemno težavno delo, verjetno najtežje delo v naši družbi,” je poudaril.

Zdravstvena nega je pomemben del zdravstvenega sistema v vsaki družbi, na vsaki ravni zdravstvenega varstva in v vsaki zdravstveni ustanovi, je prepričana glavna medicinska sestra v UKC Ljubljana Zdenka Mrak. Izpostavila je, da je v UKC Ljubljana ena izmed najpomembnejših vrednot znanje.

Pomen vseživljenjskega učenja

Poudarila je, da se v bolnišnici zavedajo pomena vseživljenjskega učenja, zato medicinske sestre pridobivajo nova znanja na strokovnih izpopolnjevanju doma in v tujini ter tudi na različnih kliničnih oddelkih znotraj kliničnega centra. “Na posameznih klinikah potekajo zelo uspešni interklinični seminarji, ki so priložnost za izmenjavo različnih mnenj, sodelovanje, povezovanje ter deljenje dobrih praks. To je tudi priložnost za bolj učinkovito, optimalno delo in za individualno ter celostno zdravstveno obravnavo bolnika,” je dejala.

Izpostavila je tudi kadrovski primanjkljaj s katerim se soočajo bolnišnice po Sloveniji in svetu. V UKC Ljubljana je trenutno zaposlenih 3670 izvajalcev zdravstvene nege, leta 2018 pa jih je bilo okoli 4040. Po njenih navedbah bi potrebovali vsaj še 500 izvajalcev zdravstvene nege.

Izzivi

Kljub izzivom pa izvajalci zdravstvene nege po besedah Mrak svoje delo opravljajo z ljubeznijo, spoštovanjem in ponosom. “Medicinske sestre v UKC Ljubljana veliko pripomoremo k uspešni zdravstveni obravnavi, boljšemu počutju, večjemu zadovoljstvu bolnikov in njihovih svojcev, konec koncev tudi k dvigu splošnega zdravstvenega stanja prebivalstva in posameznika ter k razvoju družbe v celoti,” je prepričana.

Glavna medicinska sestra s kliničnega oddelka za kirurške okužbe Slađana Đokić medtem v delu medicinske sestre vidi bolj poslanstvo kot poklic. “Smo v času, ko medicinske sestre stopamo skupaj, razumemo težavnost in izzive, s katerimi se soočamo, in pa s svojo podporo in srčnostjo vsak dan pridemo z veseljem v službo,” je prepričana. Ključno vlogo medicinskih sester pri obravnavi bolnika je izpostavila tudi glavna medicinska sestra s kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Mirjana Gogić.

Kot tudi v ostalih kliničnih oddelkih se tudi v urgentnem kirurškem bloku po besedah vodje zdravstvene nege v bloku Simona Arbajterja srečujejo s pomanjkanjem kadra. Trudijo se zagotavljati pogoje, da zaposleni s specifičnim znanjem ne odhajajo ter poskušajo na različne načine pridobiti mlajše zaposlene, je pojasnil.