Novo evropsko soglasje: Madžarska ni več ovira za podporo Ukrajini
Evropski voditelji so na zasedanju v Bruslju v četrtek, 20. marca 2025, sprejeli novo strategijo za zagotavljanje podpore Ukrajini, pri čemer so se odrekli pričakovanjem, da se bo madžarski premier Viktor Orbán strinjal s ključnimi političnimi stališči. Čeprav Budimpešta še naprej vztraja pri nasprotovanju krepitvi vojaške pomoči Ukrajini in njenemu približevanju Evropski uniji, to evropskih voditeljev ne ustavlja več, piše Politico. Namesto tega so razvili taktiko, ki Madžarsko preprosto obide, kar kaže na novo realnost v delovanju EU.
Na srečanju Evropskega sveta so voditelji 27 držav članic podpisali vrsto zavez, ki segajo od gospodarske konkurenčnosti do finančnih trgov. A v središču pozornosti je bila, kot že večkrat doslej, podpora Ukrajini v luči ruske agresije. Orbán je znova izstopal s svojo zavrnitvijo predlogov za povečanje vojaške pomoči Kijevu in napredovanje ukrajinske prošnje za članstvo v EU. Kljub temu so preostalih 26 držav uspelo svoje stališče uveljaviti kot uradni sklep Evropskega sveta, tako da so madžarski veto zaobšli z objavo izjave kot priloge, ki jo podpira 26 članic. “To je nova normalnost,” je za Politico dejal visoki diplomat EU, ki je želel ostati anonimen. “Uporabno je, ko gre za politične cilje.”
Strateška prilagoditev EU ob madžarskih ugovorih
Evropski voditelji so že pred dvema tednoma pokazali, da so pripravljeni delovati brez soglasja Madžarske, ko je Orbán poskušal preprečiti predloge za zapolnitev vrzeli, ki jo je pustila ukinitev ameriške pomoči Ukrajini. Takrat so preostale države svoje besedilo preprosto vključile v druge resolucije, ki so bile sprejete soglasno, in ga kljub madžarskemu nasprotovanju objavile kot uradni dokument. Diplomati pravijo, da je ta pristop uspešen in ga nameravajo uporabljati tudi v prihodnje. “Cilj je vedno doseči soglasje vseh 27 članic, a če to ni mogoče in se strateška delitev ohranja, gremo naprej s 26,” je pojasnil visoki uradnik EU.
Pomemben korak je EU uspelo narediti na začetku marca, ko so pridobili podporo slovaškega premierja Roberta Fica in s tem preprečili morebitno zavezništvo med Bratislavo in Budimpešto. Kljub temu ostaja vprašanje, kako učinkoviti bodo ti sklepi v praksi, saj izvajanje ukrepov, kot so sankcije proti Rusiji, še vedno zahteva soglasje vseh članic. Madžarska je doslej večkrat blokirala zaostrovanje sankcij, kar omejuje konkretne rezultate.
Orbánova izolacija in evropska odločnost
“Orbán je izbral pot izolacije in neliberalne demokracije, ki je v nasprotju z interesi EU in celo Madžarske,” je dejal drug evropski diplomat. “Varnost Evrope je preveč resna tema, da bi jo prepustili posamezniku, ki stvari vidi povsem drugače kot vsi ostali.” Osnutek izjave o Ukrajini, ki ga je pridobil Politico, poudarja “nadaljnjo in neomajno podporo EU neodvisnosti, suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine” ter ohranja pristop “mir skozi moč”, ki stavi na krepitev ukrajinskih vojaških zmogljivosti.
Medtem ko EU pozdravlja prizadevanja ZDA pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa za končanje vojne, visoki uradniki poudarjajo, da to ne bo spremenilo evropske zavezanosti Ukrajini. “Pogovori med ZDA, Rusijo in Ukrajino potekajo, a niso mirovna pogajanja,” je dejal eden od diplomatov.
Portal24; Foto: Zajem zaslona na X