Novi sistem zaračunavanja omrežnine: Ali je res tako zapleten, kot se zdi?
[MMC RTV SLO] – Nova ureditev zaračunavanja omrežnine za gospodinjstva in podjetja je sprožila številne razprave in pomisleke, predvsem med člani Državnega zbora (DZ). Medtem ko nekateri opozarjajo na zapletenost sistema in nepravično obravnavo določenih skupin, drugi trdijo, da je sistem v resnici preprostejši, kot se zdi na prvi pogled.
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je Agenciji za energijo predlagal, da izvede dodatna posvetovanja s ključnimi deležniki glede novega sistema zaračunavanja omrežnine. Sejo, na kateri je bil predlog obravnavan, so sklicali na zahtevo stranke NSi, ki je izrazila resne pomisleke o delovanju novega sistema.
Poslanec NSi Janez Žakelj je na seji poudaril, da je nov način obračuna za povprečnega uporabnika prezapleten in nerazumljiv. Po njegovih besedah sistem omogoča elektrooperaterjem, da enostransko določajo obračunsko moč, pri čemer uporabniki nimajo možnosti pritožbe. Prav tako ni omogočeno sprotno spremljanje porabe, kar otežuje optimizacijo stroškov za uporabnike.
Posledice za podjetja in lastnike sončnih elektrarn
V NSi so posebej opozorili, da se bodo stroški električne energije za srednja in velika podjetja z novim sistemom bistveno povečali. Poleg tega menijo, da bodo največje breme nosili tisti, ki so v preteklosti vlagali v zeleni prehod, predvsem lastniki sončnih elektrarn. Žakelj je izpostavil, da se zanje pravila spreminjajo retroaktivno, kar negativno vpliva na ekonomičnost njihovih naložb.
Na podlagi teh argumentov je NSi predlagal, da odbor pozove Agencijo za energijo in vlado k odstopu od novega načina zaračunavanja omrežnine. Predlog pa ni prejel zadostne podpore med člani odbora.
Direktorica Agencije za energijo Duška Godina je na seji zavrnila trditve NSi, da je novi sistem preveč zapleten. Po njenih besedah gre pri gospodinjskih odjemalcih res za novost, saj do zdaj niso bili deležni meritev, zato je bilo uvedeno prehodno obdobje, da bi se lahko bolje spoznali s sistemom. Godina je pojasnila, da ob nespremenjenih navadah gospodinjstvom ni treba skrbeti za dodatne stroške.
Glede trditve, da elektrooperater enostransko določi obračunsko moč brez pravnih sredstev za uporabnike, je Godina zatrdila, da je to napačno. Uporabniki lahko zahtevajo preveritev meritve, če se z izračunom ne strinjajo, in se v skrajnem primeru obrnejo na Agencijo za energijo za dokončno odločitev.
Spremljanje porabe in stroški za sončne elektrarne
Godina je prav tako zavrnila očitke o nezmožnosti spremljanja obračunske moči v realnem času. Uporabniki imajo na voljo brezplačen dostop do merilnih podatkov prek pametnega števca, kar omogoča boljši nadzor nad porabo. V prehodnem obdobju gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem presežna moč ne bo zaračunana, če ne bodo spreminjali dogovorjene moči.
Kar zadeva lastnike sončnih elektrarn, je direktorica pojasnila, da tisti, ki so vključeni v shemo letnega net meteringa, ne bodo plačevali za energijo, ki jo prevzamejo iz omrežja, če bodo proizvedli več energije, kot jo porabijo. Vendar bodo po novem plačevali več za porabljeno moč, kar je odvisno od njihove porabe in navad.
Tina Seršen, državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, je poudarila, da je Agencija za energijo neodvisni regulator energetskih trgov, zato vlada nima vpliva na njeno strokovno delo. Po njenem mnenju vlada ne more odstopiti od novega sistema obračuna omrežnine, saj je odgovornost v rokah agencije.
Obenem je Seršen opozorila, da je naslov seje, ki trdi, da bo novi sistem prisilno solariziral Slovenijo, populističen in zavajajoč.
Sprejeti sklepi
Poslanci Svobode in Levice so na seji predlagali dva sklepa, ki so ju člani odbora sprejeli brez nasprotovanja. Prvi sklep predvideva, da Agencija za energijo opravi dodatna posvetovanja z relevantnimi deležniki in sproti preverja delovanje novega sistema. Drugi sklep pa predlaga, da agencija prilagodi višino tarifnih postavk v prehodnem obdobju, tako da bodo razlike med časovnimi bloki in sezonami manjše.
Po novem sistemu, ki velja od oktobra, bo omrežnina obračunana glede na dejansko rabo omrežja. Tarife so določene po časovnih blokih in se razlikujejo glede na letni čas. Cilj novega sistema je, da se obremenitev omrežja bolje razporedi in da se zagotovijo pravičnejši stroški za vse uporabnike.
Godina je ob koncu seje poudarila, da so skrbi odveč, če uporabniki ohranijo svoje običajne navade pri porabi električne energije.
Portal24; Foto: Pixabay /TBIT