Nova nemška vlada: Prišel je čas za kaznovanje Orbána
Prihajajoča nemška vlada pod vodstvom konservativnega kanclerja Friedricha Merza in v sodelovanju s Socialdemokratsko stranko (SPD) napoveduje oster pritisk na Evropsko unijo, naj končno ukrepa proti državam članicam, ki kršijo temeljna načela, kot je vladavina prava. Čeprav Madžarska in njen premier Viktor Orbán v osnutku koalicijske pogodbe nista izrecno omenjena, je jasno, da je glavna tarča teh načrtov Budimpešta. Nemške stranke, ki se trenutno pogajajo o oblikovanju koalicije, želijo zadržati sredstva EU in celo začasno odvzeti glasovalne pravice državam, ki spodkopavajo demokratične norme, omejujejo svobodo tiska in neodvisnost sodstva.
Osnutek koalicijske pogodbe, ki ga je pridobil Politico, razkriva odločen pristop prihajajoče vlade. “Obstoječe zaščitne instrumente, od postopkov za ugotavljanje kršitev in zadrževanja sredstev EU do mirovanja pravic članstva, kot je glasovalna pravica v Svetu EU, je treba uporabljati veliko bolj dosledno kot doslej,” so zapisali pogajalci Merčevega konservativnega bloka in SPD. Madžarska je že dolgo pod drobnogledom EU, piše Politico. Leta 2018 je Evropski parlament proti njej sprožil postopek po členu 7 zaradi resnih kršitev temeljnih vrednot, a je proces zastal zaradi nesoglasij med državami članicami. Leta 2022 je Evropska komisija zaradi pomislekov o človekovih pravicah in sodni neodvisnosti zamrznila 22 milijard evrov sredstev za Madžarsko, pozneje pa delno popustila in odmrznila več kot 10 milijard evrov, kar je sprožilo burne odzive.
Poleg tega želi Nemčija omejiti madžarski vpliv na zunanjo politiko EU. Orbánova vlada je večkrat blokirala sankcije proti Rusiji, kar je razjezilo mnoge evropske partnerje. Da bi to preprečili, Merčeva koalicija podpira razširitev glasovanja s kvalificirano večino v Svetu EU, zlasti pri vprašanjih sankcij in skupne zunanje politike. Takšen korak bi omogočil sprejemanje odločitev brez soglasja Madžarske, kar bi močno oslabilo Orbánovo pravico veta.
Weimarski trikotnik kot orodje za vpliv
V širšem kontekstu si prihajajoča nemška vlada prizadeva za bolj odločno vlogo v Evropi. Osnutek pogodbe poudarja oživitev Weimarskega trikotnika – zavezništva med Nemčijo, Francijo in Poljsko – kot ključnega mehanizma za usklajevanje evropske politike. “V weimarskem trikotniku si bomo prizadevali za tesno usklajevanje glede vseh pomembnih vprašanj evropske politike, da bi delovali bolj enotno v službi EU kot celote,” piše v dokumentu. Merz je že napovedal, da bosta Pariz in Varšava njegovi prvi destinaciji po prevzemu kanclerskega položaja, s čimer želi popraviti odnose, ki so se v času vlade Olafa Scholza ohladili.
Poleg tega konservativci obljubljajo konec tako imenovanega “nemškega glasovanja” – prakse vzdržanosti pri glasovanjih EU zaradi notranjih nesoglasij med nemškimi ministrstvi. Merz želi osebno prevzeti večjo odgovornost pri oblikovanju nemških stališč v Bruslju, kar pa sproža nesoglasja znotraj koalicije. SPD vztraja pri obstoječem medresorskem usklajevanju, kar bi lahko otežilo hitre odločitve.
Pogajanja o koalicijski pogodbi so v zaključni fazi. Osnutek o politiki EU je del širšega sklopa dogovorov, ki zajemajo tudi migracije, energetsko politiko in socialne izdatke. Šestnajst medstrankarskih delovnih skupin je v petek vstopilo v zadnji krog usklajevanj, končni dokument pa bi lahko bil potrjen že sredi aprila. Če bo Nemčija uresničila svoje načrte, se Madžarski pod vodstvom Viktorja Orbána obeta težko obdobje – tako finančno kot politično. Pritisk na EU, da “ugrizne v svoje težave”, kot je zapisano v uvodu, bi lahko temeljito pretresel dinamiko znotraj Unije.
Portal24; Foto: Wikimedia/Steffen Prößdorf]