Nova Evropska komisija: Kdo bo prevzel ključne resorje?

Ursula von der Leyen, ki je 18. julija prejela soglasje evropskih poslancev za drugi mandat predsednice Evropske komisije je zdaj pred zahtevnim izzivom sestave svoje najvišje ekipe komisarjev, ki bodo predstavljali izvršni organ Evropske unije. Komisarji, po en iz vsake države članice, imajo vlogo podobno ministrom v nacionalni vladi, vsak pa je zadolžen za določeno področje politike, kot so trgovinska politika, migracije ali upravljanje proračuna EU.

Von der Leyen ima pomembno nalogo oblikovanja in dodeljevanja ministrskih resorjev. Obljubila je nekaj novih resorjev, kot sta obramba in stanovanja. Vsaka država članica je dolžna imenovati vsaj eno osebo za to delovno mesto, vendar je von der Leyen ponovno uvedla prakso iz prejšnjega postopka, kjer od držav zahteva, da ponudijo izbiro tako moškega kot ženskega kandidata, da bi zagotovili uravnoteženo zastopanost spolov. Čeprav njeno priporočilo ni pravno zavezujoče, ji omogoča večjo izbiro pri sestavi spolno uravnotežene komisije.

Za zdaj so uradno znani kandidati iz 13 od 27 držav članic EU, pri čemer je za osem izmed njih predlagano le moško ime. Celoten seznam kandidatov bo Evropskemu parlamentu predstavljen jeseni, vsakega pa bodo obravnavali specializirani odbori, preden bodo evropski poslanci glasovali o odobritvi komisije kot celote.

Avstrija

Vladna koalicijska pogodba omogoča desnosredinski Avstrijski ljudski stranki (ÖVP) izbiro komisarja. ÖVP daje prednost trenutnemu finančnemu ministru Magnusu Brunnerju in ministrici za EU Karoline Edtstadler kot moški in ženski možnosti. Zeleni so predlagali Othmarja Karasa, nekdanjega podpredsednika Evropskega parlamenta. Govori se, da bi Avstrija lahko dobila resor za kmetijstvo ali finančne storitve.

Belgija

Belgija, ki poskuša sestaviti vlado iz verjetne koalicije petih strank, se bo morala dogovoriti o najvišjih položajih, vključno z evropskim komisarjem. Najverjetnejši kandidati iz sredinskega reformističnega gibanja (MR) so sedanji komisar Didier Reynders in nekdanja premierka Sophie Wilmès. Če bo izbrana flamska socialistična stranka Vooruit, bo kandidat verjetno minister za zdravje Frank Vandenbroucke.

Bolgarija

Bolgarija je v politični krizi, saj je zadnji poskus oblikovanja manjšinske vlade pod vodstvom desnosredinske stranke GERB neslavno propadel. Trenutna komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade je Iliana Ivanova, ki je nadomestila Mariyo Gabriel po njenem odstopu maja 2023.

Hrvaška

Na položaju bo verjetno ostala sedanja podpredsednica Komisije Dubravka. Diplomati EU menijo, da je Šuica potencialna kandidatka za zdravstvo, čeprav se zanima tudi za stanovanjsko vprašanje.

Ciper

Sedanja komisarka Stella Kyriakides se ne bo vrnila. Ciper se zanima za novoustanovljenega komisarja za Sredozemlje.

Češka

Češki premier Petr Fiala je kot kandidata predlagal ministra za industrijo in trgovino Jozefa Síkelo. Češka ni upoštevala prošnje von der Leyenove za predlog moških in ženskih kandidatov, vendar je v igri tudi nova evropska poslanka Danuše Nerudová. Síkeline pogajalske izkušnje ga naredijo močnega kandidata za energetiko ali trgovino.

Danska

Še ni potrjeno, a diplomati EU namigujejo, da bi to lahko bil socialist Dan Jørgensen, minister za globalno podnebno politiko in razvoj.

Estonija

Za visoko predstavnico za zunanje zadeve in varnostno politiko, je imenovana Kaja Kallas vendar mora njeno imenovanje potrditi še Evropski parlament.

Finska

Premier Petteri Orpo je kot kandidatko predlagal evropsko poslanko Henno Virkkunen. Finska išče resor, povezan s konkurenčnostjo ali varnostjo.

Francija

Predsednik Emmanuel Macron je za komisarja potrdil ponovno imenovanje Thierryja Bretona. Macron se sooča s politično nestabilnostjo, kar bi lahko vplivalo na izbiro kandidata.

Nemčija

Ursula von der Leyen, prva uradno potrjena članica kolegija, bo opravljala funkcijo predsednice.

Grčija

Premier Kyriakos Mitsotakis bi lahko izbral odhajajočega podpredsednika Komisije Margaritisa Schinasa ali nekdanjega predsednika Odbora regij EU Apostolosa Tzitzikostasa. Najverjetnejša kandidatka je notranji minister Niki Kerameus.

Madžarska

Premier Viktor Orbán je napovedal ponovno imenovanje sedanjega komisarja EU Oliverja Várhelyija. Madžarska upa, da bo obdržala portfelj širitve.

Irska

Kandidat irske vlade je Michael McGrath, minister za finance in javno porabo. Irska bo verjetno iskala gospodarski portfelj.

Italija

Najverjetnejši kandidat je evropski minister Raffaele Fitto, ki bi se lahko dobro ujemal z zaželenim portfeljem kohezijske politike ali industrije.

Latvija

Latvija bo ponovno imenovala podpredsednika Komisije Valdisa Dombrovskisa, ki je trenutno odgovoren za trgovino in ekonomijo.

Litva

Litovski mediji poročajo, da je verjeten kandidat zunanji minister Gabrielius Landsbergis, ki bi si prizadeval za zunanjepolitično vlogo.

Luksemburg

Najverjetnejši kandidat je evropski poslanec Christophe Hansen, ki bi lahko prevzel resor za kmetijstvo.

Malta

Premier Robert Abela je potrdil izbiro Glenna Micallefa, nekdanjega vodja kabineta predsednika vlade, za komisarja.

Nizozemska

Premier Dick Schoof je napovedal ponovno imenovanje Wopkeja Hoekstra, kar daje Nizozemski močnega kandidata za pomemben portfelj.

Poljska

Zunanji minister Radosław Sikorski je iskal vodilno mesto v Bruslju, vendar je zdaj verjetno kandidat za nižji položaj, kot je komisar za obrambo.

Portugalska

Miguel Poiares Maduro je najverjetnejši kandidat za komisarja za raziskave, inovacije in znanost.

Romunija

Med možnimi kandidati sta evropska poslanca Siegfried Mureşan in Mihai Tudose. Romunija bi se lahko pogajala za gospodarski portfelj.

Slovaška

Predsednik Peter Pellegrini je potrdil ponovno imenovanje Maroša Šefčoviča za četrti mandat komisarja.

Slovenija

Slovenski kandidat bo Tomaž Vesel, nekdanji predsednik državnega računskega sodišča. Premier Robert Golob je izrazil prednost resorjem, kot so demokracija, konkurenca, proračun ali finančne storitve.

Španija

Kandidatka za mesto v kolegiju komisarjev je tudi Teresa Ribera, sicer vplivna ministrica v vladi Pedra Sáncheza. Španija si želi močnega podpredsedništva v izvršnem organu EU, odgovornega za zeleni dogovor, energijo in okolje.

Švedska

Jessika Roswall bo prva švedska desnosredinska evropska komisarka. Ko je bila razglašena za kandidatko, je omenila pomembna vprašanja za Švedsko in EU, kot so vojna v Ukrajini, konkurenčnost, podnebje in kriminal.

Von der Leyen se bo morala spopasti z usklajevanjem različnih interesov in zagotavljanjem, da bo nova ekipa komisarjev sposobna obravnavati ključna vprašanja, kot so podnebne spremembe, migracije, digitalna transformacija in krepitev evropske obrambne zmogljivosti. Celoten proces imenovanja in potrjevanja kandidatov bo spremljal Evropski parlament, ki bo imel ključno vlogo pri odobritvi končne sestave Komisije.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/EPP