Nov osnutek ameriškega dogovora o rudninah vznemirja Evropo in Ukrajino
Nov osnutek sporazuma o rudninah med Združenimi državami in Ukrajino je sprožil burne odzive tako v Kijevu kot v Bruslju. Predlagani dogovor, ki ga trenutno oblikujeta Washington in Kijev, naj bi ameriškim podjetjem zagotovil prednostni dostop do ukrajinskih naravnih virov, kar vzbuja resne pomisleke glede združljivosti s pravili Evropske unije in ukrajinskimi ambicijami po članstvu v tem bloku, poroča Euronews. Evropska komisija je že napovedala, da bo dokument temeljito preučila, saj bi lahko ogrozil proces približevanja Ukrajine EU.
Po poročanju Bloomberga in Financial Timesa zadnja različica sporazuma predvideva ustanovitev skupnega naložbenega sklada, ki bi ga upravljal odbor s petimi člani – tremi iz ZDA in dvema iz Ukrajine. To v praksi pomeni, da bi imele Združene države odločilno besedo pri vseh ključnih projektih, povezanih z infrastrukturo in naravnimi viri, kot so ceste, železnice, pristanišča, rudniki ter nafta in plin. Ukrajina bi morala vse nove projekte predložiti skladu v pregled, v primeru zavrnitve pa jih ne bi smela ponuditi drugim partnerjem pod boljšimi pogoji.
Poleg tega sporazum vključuje določilo, po katerem bi ZDA lahko izkoristile dobičke iz sklada ter si zagotovile štiriodstotni letni donos, dokler ne bi bile v celoti povrnjene vojaške in finančne pomoči, ki jih je Ukrajina prejela od začetka ruske invazije leta 2022. Po ocenah Inštituta za svetovno gospodarstvo Kiel je ta pomoč vredna približno 114 milijard evrov. Takšen model “vračila” je sprožil ostre kritike, saj ga nekateri označujejo kot izkoriščanje in celo neokolonializem.
Nasprotovanje pravilom EU
Evropska komisija je poudarila, da bo sporazum skrbno preučila z vidika ukrajinskih pristopnih pogajanj z EU. Proces pridruževanja namreč zahteva, da se kandidatke postopno uskladijo z zakonodajo EU, ki med drugim temelji na načelih poštene konkurence in enakopravnega dostopa do trga. Glavna tiskovna predstavnica Komisije Paula Pinho je na petkovi tiskovni konferenci izpostavila, da je še prezgodaj za dokončne ocene, saj pogajanja med ZDA in Ukrajino še niso zaključena. Kljub temu je poudarila, da bi lahko prednostna obravnava ameriških podjetij pomenila kršitev pravil EU o enotnem trgu.
Analitičarka Svitlana Taran iz European Policy Center je za Euronews opozorila, da je dogovor v neposrednem nasprotju z evropskimi standardi. “Za vse vlagatelje bi morala veljati odprta konkurenca, podjetja iz EU in ZDA pa bi morala tekmovati pod enakimi pogoji,” je dejala. Po njenem mnenju trenutna različica sporazuma kaže na “konflikt interesov”, ki bi lahko oviral ukrajinske ambicije po članstvu v EU.
Ukrajinski odzivi in notranji pritiski
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v zadnjih dneh večkrat izrazil nezadovoljstvo z najnovejšimi pogoji sporazuma. V četrtek je po srečanju v Parizu dejal, da se pogoji “nenehno spreminjajo”, a je obljubil, da bo Ukrajina ostala konstruktivna v pogajanjih. V petek je zavzel ostrejši ton in zavrnil model “odplačevanja” ameriške pomoči. “Hvaležni smo za podporo, a to ni kredit in ne bomo dovolili, da bi ga tako obravnavali,” je poudaril. Ob tem je spomnil, da ukrajinska ustava jasno določa usmeritev države v EU, kar pomeni, da noben sporazum ne sme ogroziti te poti.
Ukrajinski uradniki so sicer uspeli omiliti nekatere prvotne ameriške predloge, a zadnja različica znova uvaja stroge pogoje, ki so presenetili tako Kijev kot njegove evropske zaveznike. Poleg vprašanja konkurence ostaja sporna tudi odsotnost varnostnih jamstev, ki jih je administracija Donalda Trumpa predstavila kot del ekonomske zaščite pred Rusijo. Zelenski je ob tem opozoril, da ruski predsednik Vladimir Putin verjetno ne bo upošteval ameriških interesov pri svojih načrtih.
Analitiki menijo, da bo Ukrajina vztrajala pri pogajanjih, dokler sporazum ne bo uravnotežen in skladen z njenimi interesi ter evropskimi pravili. Vendar ni jasno, ali bo Bela hiša pripravljena popustiti, saj je model vračila pomoči očitno pomemben del Trumpove strategije. Medtem Evropska komisija obljublja pravno pomoč Kijevu, če bo ta potrebna, kar nakazuje, da bo Bruselj pozorno spremljal razvoj dogodkov.
Portal24; Foto: Pixabay/diegocadtrujillo0