Nov davek na pse, kazen za odgovorne lastnike?
Vlada pripravlja osnutek zakona o zaščiti živali, ki bi lahko prinesel nove obveznosti za lastnike psov. Z zakonom bi občine pridobile nov vir financiranja za pokrivanje stroškov zavetišč, pri čemer bi lastnikom psov zaračunale letni prispevek v višini od 15 do 20 evrov, poroča MMC RTV SLO.
Ta ukrep bi omogočil zagotavljanje oskrbe zapuščenih živali, predvsem psov. Po podatkih Zavetišča Ljubljana je bilo lani le v prestolnici sprejetih več kot 2000 mačk in približno 400 psov. Hana Pincolič je za Televizijo Slovenija poročala, da bi bil denar, zbran z novo dajatvijo, namenjen izboljšanju infrastrukture in oskrbi živali v zavetiščih.
Spremembe za odgovorno skrbništvo
Ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić je poudarila, da bi novi zakon naslovil problematiko neodgovornih lastnikov. “Spremembe bi se uvajale za neodgovorne lastnike, ki mučijo živali. Za preventivo, kastracijo, da se zmanjša populacija zapuščenih živali. Na drugi strani pa bi poskrbeli za infrastrukturo, koše, parke, vse, da se hišni ljubljenčki počutijo prijetno,” je pojasnila Čalušić.
Zanimivo je, da bi bili lastniki, ki bi psa posvojili iz zavetišča, prvih pet let oproščeni prispevka. “Vemo, da se zavetišča netransparentno financirajo, velikokrat je potreba po financiranju, zato smo lokalnim skupnostim želeli pomagati in omogočiti dodaten vir financiranja,” je dodala ministrica.
Predlog pa ni naletel na enoznačno podporo. Gregor Košir iz Skupnosti občin Slovenije opozarja na možne nepravičnosti. “Ideja, da bi obdavčili lastnike živali, ki imajo vse urejeno, je nenavadna, ker večina stroškov pri zaščiti živali povzročajo ravno tisti, ki nimajo urejenih papirjev, ki imajo zadeve na črno,” je dejal.
Po drugi strani Barbara Mihelic iz Zavetišča Ljubljana meni, da bi občine s prispevkom pridobile stabilen vir financiranja. “Gre za prispevek občin, občine pridobijo vir, s katerim pokrivajo zavetišča. Zavetišča morajo dobiti vsa sredstva, da za svoje živali skrbijo,” je pojasnila Mihelic.
Izkušnje iz Nemčije
Kot poroča MMC RTV SLO, je davek na pse v Nemčiji v veljavi že več kot 200 let. Lastništvo psov tam velja za drag luksuz, saj dajatve znašajo od nekaj deset do več sto evrov letno, odvisno od regije. Najvišji davek plačujejo v Mainzu, kjer znaša kar 186 evrov na leto, medtem ko je v Berlinu ta znesek 120 evrov, v Münchnu pa 100 evrov. Prihodki od tega davka naraščajo – leta 2023 so znašali dobrih 420 milijonov evrov.
Davek na pse v Nemčiji nima natančno določenega namena, saj lokalne skupnosti zbrana sredstva lahko porabijo po lastni presoji. Čeprav je ta davek večinoma dojet kot nepravičen, je namenjen predvsem polnjenju lokalnih blagajn in omejevanju števila psov, ki jih je v Nemčiji več kot 10 milijonov.