Nezakonita trgovina s hišnimi ljubljenčki narašča: Kako jo preprečiti?
Veliko povpraševanje po psih in mačkah ter neinformiranost kupcev sta glavna dejavnika, ki spodbujata nezakonito trgovino z živalmi v Evropski uniji. V letu 2023 je Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin sodelovala v obsežni vseevropski akciji, ki je razkrila vrsto nepravilnosti v trgovini s psi in mačkami. V sklopu akcije, v kateri je sodelovalo 22 držav članic, so bile odkrite številne goljufije, vključno z zlorabami zakonodaje in uporabo ponarejenih dokumentov.
Nezakonita trgovina z živalmi je zaradi velikega povpraševanja po modnih pasmah in visokih cen na trgu vse bolj v porastu, kar ustvarja donosno gospodarsko dejavnost za prevarante. Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da tovrstne aktivnosti poleg tveganja za zdravje živali ogrožajo tudi potrošnike, ki pogosto kupujejo živali brez ustrezne dokumentacije.
Rezultati vseevropske akcije
Med julijem 2022 in julijem 2023 je potekala akcija pod okriljem Evropske komisije, katere namen je bil izboljšati čezmejno sodelovanje in izmenjavo informacij med državami članicami. S pomočjo sistema hitrega obveščanja za živila in krmo (iRASFF) je bilo v tem obdobju ustvarjenih kar 467 obvestil, povezanih z goljufijami v zvezi s psi in mačkami. Med državami, ki so prispevale največ obvestil, so bile Nemčija, Avstrija in Slovenija.
V sklopu akcije je Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odkrila dve ključni težavi – zlorabo zakonodaje o netrgovskih premikih živali in uporabo ponarejenih dokumentov. Živali so pogosto prodajane s prirejenimi podatki o starosti, poreklu in cepljenju, kar omogoča prevarantom, da nelegalno vzrejene živali neovirano prehajajo meje znotraj EU. Poleg tega so bile razkrite organizirane mreže, ki iz Srbije z lažnimi dokumenti prevažajo pse v Slovenijo in druge države.
Pomen ozaveščanja potrošnikov
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin poudarja, da je eden ključnih ukrepov pri preprečevanju nezakonite trgovine z živalmi zmanjšanje povpraševanja in ozaveščanje potrošnikov. Pri tem opozarja na pomembnost previdnosti pri nakupu psov in mačk, še posebej prek spleta. Kupci naj se vedno prepričajo o izvoru živali in zahtevajo ustrezno zdravstveno dokumentacijo. Neinformirani potrošniki so namreč pogosto tarča prevarantov, ki svoje nezakonito vzrejene živali prodajajo po visokih cenah.
Akcija je prav tako izpostavila nujnost posodobitve evropske zakonodaje na področju dobrobiti živali. Evropska komisija je zato konec leta 2023 pripravila predlog novih pravil, ki naj bi izboljšala sledljivost psov in mačk ter uvedla enotna pravila za oglaševanje teh živali na spletnih platformah po vsej EU. Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin podpira to pobudo in meni, da bodo nova pravila prispevala k večji preglednosti na trgu in zaščiti potrošnikov pred goljufijami.
V prihodnje se pričakujejo dodatni ukrepi za boljšo zaščito živali in potrošnikov pred škodljivimi posledicami nezakonite trgovine. S skupnimi prizadevanji na ravni EU in s podporo organov, kot je Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, se lahko doseže pomemben napredek v boju proti tej vedno bolj razširjeni težavi.
Portal24; Foto: Pixabay