Neplodnost: Tiha cena sodobnega onesnaževanja
Nova državna študija na Danskem je razkrila povezavo med različnimi vrstami onesnaženosti in neplodnostjo, pri čemer so ugotovili, da moški in ženske različno reagirajo na onesnaževalce. Raziskava, ki je bila objavljena v British Medical Journal (BMJ), je pokazala, da so moški, ki so bili dlje časa izpostavljeni onesnaženemu zraku, bolj dovzetni za neplodnost, medtem ko je pri ženskah večje tveganje za neplodnost povezano z dolgotrajno izpostavljenostjo hrupu.
V raziskavo, ki je potekala med letoma 2000 in 2017, je bilo vključenih več kot 377.000 žensk in 526.000 moških v starostni skupini od 30 do 45 let. Raziskovalci so spremljali tiste posameznike, ki so aktivno poskušali imeti otroke, vendar brez predhodne diagnoze neplodnosti. Približno 16.000 moških in 22.600 žensk iz te skupine je prejelo diagnozo neplodnosti.
Onesnaženost zraka kot dejavnik neplodnosti pri moških
Povezava med onesnaženostjo zraka in neplodnostjo moških ni nova, ta študija pa je še dodatno potrdila te dokaze. Raziskovalci so ugotovili, da moški, ki so bili povprečno pet let izpostavljeni visokim ravnem onesnaženosti zraka, še posebej delcem PM2,5, kot so avtomobilski izpuhi in dim iz elektrarn, kažejo večje tveganje za neplodnost. Ti drobni delci lahko vplivajo na kakovost sperme, vključno z zmanjšanjem števila in gibljivosti semenčic.
Raziskave so že pokazale, da dolgotrajna izpostavljenost onesnaženosti zraka vpliva na zdravje moških, kar vodi do nižje kakovosti sperme. Rezultati te študije so bili skladni v različnih socialno-ekonomskih skupinah ter na urbanih, primestnih in podeželskih območjih. To potrjuje širši vpliv onesnaženosti na zdravje moških, ne glede na njihovo življenjsko okolje.
Hrup kot dejavnik neplodnosti pri ženskah
Eden izmed presenetljivih rezultatov študije je bila odkrita povezava med onesnaženostjo s hrupom in neplodnostjo pri ženskah, starih od 35 do 45 let. Do zdaj se hrup ni pogosto povezoval z reproduktivnim zdravjem, vendar študija razkriva, da lahko dolgotrajna izpostavljenost prometnemu hrupu vpliva na plodnost žensk. Znanstveniki so ugotovili, da hrup vpliva na stres in motnje spanja, kar lahko vodi v hormonske spremembe in posledično vpliva na reproduktivno zdravje.
Čeprav je hrup manj povezan z neplodnostjo pri moških, raziskava kaže, da lahko stres in pomanjkanje spanja negativno vplivata na ženske in njihov reproduktivni sistem. Raziskovalci so uporabili matematične in akustične modele za oceno ravni onesnaženosti s hrupom na danskih območjih, kar je omogočilo natančno sledenje vplivov na zdravje prebivalcev.
Potreba po nadaljnjih raziskavah
Kljub temu, da je študija prinesla pomembna nova spoznanja o vplivu okoljskih dejavnikov na neplodnost, strokovnjaki opozarjajo, da so potrebne nadaljnje raziskave. Alison Campbell, znanstvena direktorica pri Care Fertility v Združenem kraljestvu, je poudarila, da je v študiji prišlo do določenih ocenjevanj in predpostavk, kot so ravni hrupa in onesnaženosti, ki jih posamezniki doživljajo na delovnih mestih in zunaj doma. Poleg tega študija ni ugotavljala vzročne povezave med onesnaženostjo in neplodnostjo, temveč le korelacijo.
Kljub temu so znanstveniki prepričani, da bi nadaljnje raziskave lahko potrdile povezavo med različnimi vrstami onesnaženosti in neplodnostjo. Študija namiguje, da ni varnih ravni onesnaževal, ki ne bi imeli negativnega vpliva na reproduktivno zdravje, zato bi lahko politični ukrepi za zmanjšanje onesnaženosti zraka in hrupa pomembno prispevali k izboljšanju rodnosti.
V prihodnjih raziskavah bodo potrebne natančnejše študije, ki bodo upoštevale tudi izpostavljenost posameznikov zunaj domačega okolja in na delovnih mestih, prav tako pa bodo morale zajeti daljša obdobja izpostavljenosti.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik