Ne le lastnike nepremičnin, vlada bi obdavčila tudi lastnike psov!
Vlada Roberta Goloba načrtuje uvedbo nove dajatve za lastnike psov, ki naj bi služila zagotavljanju sredstev za oskrbo zapuščenih živali. Predstavniki Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so predstavili ključne spremembe, ki jih prinaša novela zakona o zaščiti živali. Med njimi izstopa predlog letnega prispevka za lastnike psov, ki bi ga zaračunavale občine.
Prispevek bi bil namenjen financiranju oskrbe zapuščenih živali v zavetiščih, kar vključuje tudi sterilizacijo, kastracijo in ozaveščanje o odgovornem lastništvu. Osnova za izračun višine prispevka bi bila povprečna višina stroškov oskrbnega dne za zapuščene živali v posamezni občini v preteklem letu. Po poročanju Nova24Tv naj bi bil predlog zakona v javni razpravi že v naslednjem mesecu.
Kdo bo nosil breme stroškov?
Po trenutno veljavnem zakonu so občine dolžne zagotoviti zavetišča in oskrbo zapuščenih živali. Kljub temu, po navedbah Dnevnika, kar 56 občin te obveznosti ne izpolnjuje. Z novelo zakona iz leta 2021 je bila uvedena politika neubijanja zdravih zapuščenih živali, kar je povečalo število živali v zavetiščih in podražilo njihovo oskrbo.
Predlagane spremembe predvidevajo delitev stroškov med občinami, državo in zavetišči. Občine bi financirale prvih 60 dni oskrbe, država do 180. dne, nato pa bi stroške delili država in zavetišča. Lastniki, ki posvojijo živali iz zavetišč, bi bili za pet let oproščeni plačevanja nove dajatve, še poroča Nova24Tv.
Podoben predlog je bil predstavljen že leta 2012, vendar ni bil sprejet zaradi nejasnosti pri pobiranju dajatve. Tokratni predlog skuša rešiti dolgoročne finančne izzive, s katerimi se soočajo zavetišča in lokalne skupnosti. Po navedbah Dnevnika trenutno v Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki se soočajo z vedno večjimi zahtevami glede kapacitet in normativov.
Nova zakonodaja poleg prispevka prinaša tudi spremembe na področju omejitev posedovanja prostoživečih vrst živali in posodobitev pravil za ravnanje z zapuščenimi živalmi. Ob tem se ukinja seznam prepovedanih vrst živali, ohranja pa se pozitivni seznam dovoljenih vrst.
Jasnejša je tudi ureditev postopkov za spremembe pozitivnega seznama in delovnih teles za odločanje, navaja Nova24Tv. Zvišujejo se tudi normativi za lokalne skupnosti pri zagotavljanju kapacitet v zavetiščih, ki jih je po navedbah Dnevnika trenutno šestnajst.
Portal24; Foto: Pixabay