Nasveti zdravnikov: Kaj storiti (in česa ne), če padete
Padci so neprijetna izkušnja, ki se lahko zgodi vsakomur, a so še posebej pogosti med starejšimi odraslimi. Padci so pogosto eden glavnih vzrokov za poškodbe in smrtnost pri starejših. Statistike kažejo, da eden od štirih starejših odraslih letno doživi padec, vendar manj kot polovica o tem obvesti zdravnika. Zato je ključnega pomena vedeti, kako pravilno ravnati, če pride do padca, in kaj v takšnih situacijah nikakor ne smemo storiti.
Strokovnjaki za urgentno medicino opozarjajo, da je ena najpogostejših napak, ki jo ljudje naredijo po padcu, ta, da se prehitro poskušajo dvigniti, navaja Parade. Dr. Chidinma Nwakanma, izredna profesorica klinične nujne medicine na Medicinski fakulteti Perelman Univerze v Pennsylvaniji, pojasnjuje, da prehitro vstajanje lahko poveča tveganje za dodatne poškodbe. “Telo je ob padcu pogosto že poškodovano, prehitro gibanje pa lahko poslabša stanje, še posebej če gre za poškodbo glave, zlom ali zvin,” opozarja.
Namesto tega svetuje, da si po padcu vzamete čas za oceno stanja. Priporoča, da se najprej počasi usedete v sedeč položaj ali prevalite na bok. Postopno in previdno se dvignite, pri tem pa preverjajte, ali lahko ohranite ravnotežje in podpremo lastno telesno težo.
Kdaj je obisk zdravnika nujen?
Dr. Heather Hinshelwood, zdravnica urgentne medicine, poudarja, da je pomembno vedeti, kdaj obisk zdravnika po padcu ni le priporočljiv, ampak nujen. Med okoliščine, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč, sodijo:
- izguba zavesti (pred padcem ali zaradi njega),
- bolečine pri dihanju,
- bolečine v hrbtu,
- nezmožnost premikanja ali uporabe dela telesa zaradi bolečine,
- občutek, da je nekaj v telesu “narobe”, čeprav ne moremo določiti točno, kaj.
V teh primerih je ključnega pomena, da pokličete nujno medicinsko pomoč na številko 112. Nikoli ne domnevajte, da bo stanje minilo samo od sebe, saj lahko resne poškodbe ostanejo neopažene brez strokovnega pregleda.
Kako pomagati osebi, ki je padla?
Če ste priča padcu druge osebe, strokovnjaki svetujejo previdnost. Dr. Hinshelwood priporoča, da se osebi približate in jo preverite, ne da bi jo premikali. Če oseba ne more vstati, pokličite nujno pomoč in poskrbite, da ostane udobno, toplo in na varnem.
Dr. Nwakanma dodaja, da je ključno oceniti stanje zavesti, krvavitve in bolečine. Če opazite katerega od teh simptomov, je nujno, da takoj pokličete rešilca. Prav tako odsvetuje poskus dvigovanja osebe, če ni sposobna vstati sama, saj lahko to poslabša njene poškodbe.
Padci so lahko resen zdravstveni problem, še posebej pri starejših. Zato je pomembno, da tako po padcu kot pri pomoči drugim ravnamo previdno in premišljeno. Čeprav se vam morda zdi, da poškodba ni resna, je vedno bolje posvetovati se z zdravstvenim delavcem in tako preprečiti morebitne zaplete.