Najnižja inflacija v treh letih: Junijska stopnja 1,5 odstotka

Junija je letna inflacija v Sloveniji dosegla 1,5 odstotka, kar je najnižja stopnja v zadnjih treh letih. V istem mesecu lani je bila inflacija 6,9 odstotka, nazadnje pa je bila tako nizka junija 2021, ko je znašala 1,4 odstotka. Na letni ravni so največ k inflaciji prispevale cene storitev, ki so se zvišale za 4,2 odstotka, medtem ko so se cene blaga povečale le za 0,2 odstotka.

Podražitve v restavracijah in hotelih glavni dejavnik inflacije

Največji prispevek k letni inflaciji so imele podražitve v restavracijah in hotelih, ki so se zvišale za 6,7 odstotka in prispevale 0,5 odstotne točke. Sledile so podražitve raznovrstnega blaga in storitev, ki so se povečale za 4,9 odstotka in dodale 0,4 odstotne točke. Po drugi strani so se najizraziteje pocenili električna energija, plin in druga goriva, kar je inflacijo zmanjšalo za 0,6 odstotne točke.

Prva polovica leta z 2,3-odstotno rastjo cen življenjskih potrebščin

V prvi polovici leta so se cene življenjskih potrebščin povečale za 2,3 odstotka, kar je manj kot v enakem obdobju lani, ko je bila rast 4,9 odstotka. Največji dvig cen je bil v skupini rekreacija in kultura (za 7,3 odstotka). Sledile so podražitve v skupinah oblačila in obutev (za 4,2 odstotka), restavracije in hoteli (za 4,0 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za 3,4 odstotka), zdravstvo (za 2,9 odstotka) ter raznovrstno blago in storitve (za 2,4 odstotka).

Počitniški paketi glavni vzrok mesečne inflacije

Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin junija povečale za 0,4 odstotka. K temu so največ prispevale višje cene počitniških paketov. Slednje so se zvišale za 11,2 odstotka, kar je dodalo 0,4 odstotne točke k mesečni inflaciji. Zvišanje cen nastanitvenih storitev (za 3,6 odstotka) in zavarovanj (za 2,1 odstotka) je skupaj prispevalo dodatne 0,2 odstotne točke.

Znižanje cen pogonskih goriv ublažilo mesečno inflacijo

Cenejša pogonska goriva so ublažila mesečno inflacijo za 0,2 odstotne točke. Bencin se je pocenil za 4,6 odstotka, dizelsko gorivo pa za 3,1 odstotka. Nižje cene električne energije, plina in drugih goriv (za 1,1 odstotka) ter oblačil (prav tako za 1,1 odstotka) so inflacijo znižale še za dodatnih 0,2 odstotne točke.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je junija znašala 1,6 odstotka, kar je bistveno manj kot v prejšnjem juniju, ko je bila 6,6 odstotka. Na mesečni ravni so cene v povprečju ostale nespremenjene. V državah članicah EMU je bila maja letna stopnja inflacije 2,6 odstotka, v državah članicah EU pa 2,7 odstotka. Najnižjo inflacijo je imela Latvija (0,0 odstotka), najvišjo pa Romunija (5,8 odstotka), v Sloveniji pa je znašala 2,5 odstotka.

[Vir: SURS]; Portal24; Foto: Freepik