Na rehabilitacijo v URI Soča prihajajo palestinski otroci iz Gaze
Jeseni bo v Univerzitetni rehabilitacijski inštitut (URI) Soča v Ljubljani skupaj z njihovimi družinskimi člani prispelo od osem do deset težje ranjenih otrok iz Gaze, poroča Delo. Namen njihovega prihoda je zdravljenje in rehabilitacija, ki jo bo omogočila Ustanova Pustimo jim sanje. Ustanova Pustimo jim sanje je fundacija Danila Türka v sodelovanju s Slovensko Karitas. Projekt, imenovan “Rehabilitacija ranjenih palestinskih otrok v Sloveniji in humanitarna pomoč v Gazi”, vključuje tudi humanitarno pomoč na terenu v Gazi. Za ta namen bo slovenska vlada namenila 700.000 evrov.
Priprave na prihod otrok
Projekt je trenutno v zaključni fazi priprave, pogodba pa naj bi bila podpisana kmalu v okviru novega petletnega strateškega partnerstva na področju mednarodne humanitarne pomoči med Slovensko Karitas in ministrstvom za zunanje zadeve. Jana Lampe, vodja mednarodne pomoči v Slovenski Karitas, je pojasnila, da bodo otroci v Sloveniji predvidoma ostali 42 dni. V tem času bodo deležni fizioterapije, delovne terapije, namestitve protez in ortoz ter uporabe opreme, kot so invalidski vozički, ortopedski čevlji in terapevtski tricikli. Poleg zdravstvene oskrbe bodo otroci vključeni tudi v popoldanske prostočasne delavnice in izlete. Slednje pa bo pripomoglo k njihovemu boljšemu počutju in mentalnemu zdravju.
Pretekle izkušnje Fundacije Danila Türka
Fundacija Danila Türka ima bogate izkušnje z rehabilitacijo palestinskih otrok. Od leta 2009 do 2019 je s pomočjo donatorjev organizirala zdravljenje oziroma rehabilitacijo 207 otrok in šolanje 32 zdravstvenih delavcev različnih profilov. Zaradi pandemije covida-19 so morali projekt začasno ustaviti, a zdaj nadaljujejo s svojimi prizadevanji. Mojca Seliškar Toš, predsednica uprave ustanove, je pojasnila, da so otroci v povprečju ostali približno en mesec, tisti z več amputacijami pa tudi dlje.
Slovenska vlada je za zdravstveno in psihosocialno rehabilitacijo žrtev konflikta na Bližnjem vzhodu namenila 500.000 evrov. Projekt zahteva angažma številnih resorjev in partnerjev za ureditev statusa pacientov, njihovega prevoza in drugih vprašanj. Ministrstvo za zunanje zadeve si prizadeva, da bi projekt čim prej ovrednotili in uskladili z vsemi izvajalci.
Humanitarna pomoč v Gazi
Drugi del projekta bo Slovenska Karitas izvedla v Gazi v partnerstvu z lokalno Caritas Jerusalem. Ta organizacija je na terenu dejavna že 25 let in zagotavlja zdravstveno oskrbo v osmih centrih. Za 937 notranje razseljenih gospodinjstev bodo zagotovili večnamensko denarno pomoč, ki bo dosegla približno 5340 prebivalcev. Pomoč bo namenjena predvsem družinam z ženskami na čelu. Vsako gospodinjstvo bo prejelo po 253 evrov, kar je dovolj za osnovno preživetje družine za približno en mesec.
Celotna vrednost projekta, ki vključuje zdravljenje otrok v Sloveniji in denarno pomoč na terenu v Gazi, je ocenjena na 700.000 evrov. Ta projekt je pomemben korak k zagotavljanju potrebne pomoči in podpore palestinskim otrokom ter njihovim družinam, ki so prizadeti zaradi konflikta.
[Vir: Delo]; Portal24; Foto: Wikimedia WAFA (Q2915969) v pogodbi z lokalnim podjetjem (APAimages)/fotografija je simbolna