MOPE pripravlja novelo zakona za spremembo obračunavanja omrežnine

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) pripravlja novelo zakona o oskrbi z električno energijo, s katero želi podrobneje urediti obračunavanje omrežnine. Namen sprememb je spodbuditi proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in samooskrbo, hkrati pa zagotoviti postopne spremembe, ki temeljijo na načelih preprostosti, pravičnosti in sorazmernosti. Predlog novele, objavljen med vladnimi gradivi, predvideva natančnejšo metodologijo za določitev omrežnine, ki jo ureja agencija za energijo. MOPE si prizadeva, da bi Državni zbor predlog obravnaval po skrajšanem postopku, spremembe pa bi lahko začele veljati že novembra, z začetkom naslednje omrežninske zimske sezone.

Spremembe pri obračunavanju omrežnine niso novost. Vlada je že v pretekli zimski sezoni posegla v sistem, ko je koalicija za januar in februar določila, da se gospodinjskim odjemalcem v najdražjem časovnem bloku omrežnina obračuna po tarifah drugega najdražjega bloka. Takrat so poudarili, da je novi sistem nesorazmerno povečal stroške predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke. “Novi omrežninski sistem v zimski sezoni nesorazmerno zvišal strošek omrežnine predvsem za tiste odjemalce, ki so ob spodbudi države vlagali v zelene tehnologije,” so utemeljevali ob sprejemanju zakona o nujnih ukrepih.

Oprostitev omrežnine in evropske novosti

Ena ključnih novosti predlagane novele je oprostitev plačevanja omrežnine za črpalne hidroelektrarne in baterijske hranilnike, ki so neposredno priključeni na omrežje. To ne velja za manjše hranilnike znotraj uporabniških instalacij, saj se določilo nanaša predvsem na večje sisteme. Po poročanju MMC RTV SLO ministrstvo v gradivu pojasnjuje, da gre za ukrep, ki podpira razvoj shranjevanja energije. Novela prinaša tudi uskladitve z evropskimi direktivami, med drugim pravico do souporabe energije na podlagi pogodbe, možnost prožne priključitve in pravico odjemalcev do enoletne pogodbe s fiksno ceno. V primeru energetske krize bi omogočila začasni nadzor cen za gospodinjstva in mala podjetja.

Državni svet pa novega sistema omrežnine, uvedenega oktobra lani, ne podpira in ga pošilja v presojo na ustavno sodišče. Svetniki menijo, da sistem krši ustavo, pravni red EU in zakon o oskrbi z električno energijo. Državni svetnik Jože Smole je opozoril na drastično zvišanje stroškov za podjetja: “V povprečju se jim je letni strošek za omrežnino zvišal za približno 99 odstotkov, nekaterim pa celo za 1000 odstotkov.” Po njegovem mnenju omrežnina kot javna dajatev posega v pravico do zasebne lastnine in svobodne gospodarske pobude.

Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je dodal, da sistem še posebej prizadene energetsko intenzivna podjetja, ki ne morejo prilagoditi proizvodnje novim časovnim blokom. “Iz sredstev, ki presegajo dejanske stroške, se bodo financirali tudi neki drugi cilji, kot je recimo zeleni prehod, to pa je v nasprotju z uredbo EU-ja,” je poudaril. Kot poroča MMC RTV SLO Lotrič opozarja, da nepregleden sistem in višje cene elektrike slabšajo konkurenčnost podjetij, kar lahko vodi v zapiranje obratov in odpuščanja.

Portal24; Foto: Vecteezy