Mladim dovolj praznih obljub: MSS zahteva konkretne ukrepe vlade
Ob mednarodnem dnevu mladih je Mladinski svet Slovenije (MSS) vlado pozval, naj zagotovi redna srečanja s predstavniki mladih ter izboljša njihovo vključevanje in participacijo v procesih odločanja. Predsednica MSS Eva Kotnik je poudarila, da se kot glavni sogovornik za področje mladih prizadevajo za tvorno sodelovanje z vlado, a pogosto naletijo na neodzivnost in pomanjkanje posluha. Kotnik je izrazila razočaranje nad procesom priprave resolucije o nacionalnem programu za mladino, kjer predlogi MSS niso bili upoštevani. Prav tako je izpostavila, da nedavna sprememba zakona o mladinskih svetih ni zadostna za resnično izboljšanje vloge mladih pri odločanju.
Kotnik je kritizirala predsednika vlade Roberta Goloba zaradi neodzivnosti, saj MSS še ni prejel termina za srečanje z njim, čeprav je ob začetku mandata mlade označil kot prioriteto. Opozorila je, da to kaže na neskladje med besedami in dejanji vlade glede vprašanj mladih, kar krepi nezaupanje mladih v vladne namene.
Pomanjkanje vključevanja
Poleg tega je podpredsednik za mednarodno sodelovanje pri MSS, Žiga Ciglarič, opozoril na pomanjkanje vključevanja organiziranih predstavnikov mladih v procese odločanja, pri čemer se pogosto daje prednost naključnim posameznikom ali tistim iz preferiranih političnih vrst. Izpostavil je tudi nazadovanje na področju vključevanja mladih v mednarodne zadeve, vključno z upadom aktivnosti programa mladinskega delegata pri Organizaciji Združenih narodov (ZN).
Max Davidović, aktualni mladinski delegat pri ZN, je ob mednarodnem dnevu mladih izpostavil tematiko digitalizacije, ki je letos v ospredju. Poudaril je ključno povezavo med digitalizacijo in pospeševanjem napredka pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja. Kot primarni uporabniki digitalnega sveta morajo biti mladi bolj vključeni v procese ustvarjanja in implementacije regulative na tem področju.
MSS je ob zaključku pozval vlado, naj izpolni obljube in zagotovi redna srečanja ter boljše vključevanje mladih v odločevalske procese. Predstavniki mladih menijo, da je čas za dejanja, saj mladi ne zaupajo več vladnim obljubam in zahtevajo resnično vključevanje v procese, ki vplivajo na njihovo prihodnost.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik