Ministrstvo za javno upravo opozarja na napačne navedbe portala Preiskovalno.si

Ministrstvo za javno upravo (MJU) je javno opozorilo na več nepravilnosti in neresničnih trditev, ki jih je spletni portal Preiskovalno.si objavil v povezavi z nakupom nepremičnine na Parmovi ulici 53 v Ljubljani. Po navedbah ministrstva so bile netočne informacije objavljene v prispevkih z dne 12., 15. in 26. decembra 2024. Ministrstvo je portal dvakrat pozvalo k objavi popravkov, vendar ti še vedno niso bili izvedeni, kar je ministrstvo spodbudilo, da sama javno predstavi nasprotna dejstva in dodatna pojasnila.

Prvi članek z naslovom “Razkrivamo nov vladni nakup: Cena enega m² višja kot pri Litijski, energetska izkaznica neveljavna” primerja nepremičnino na Parmovi ulici z objektom na Litijski 51. Ministrstvo pojasnjuje, da primerjava ni ustrezna, saj sta objekta v povsem različnih stanjih. Medtem ko objekt na Litijski zahteva obsežno prenovo, vključno z odstranitvijo vsega do armirano-betonske konstrukcije, je objekt na Parmovi pripravljen za takojšnjo uporabo.

Zelo nenavadno bi bilo, če bi bila cena objekta na Parmovi ulici enaka ali celo nižja od cene objekta na Litijski,” so zapisali pri ministrstvu in dodali, da so bila pri oceni vrednosti na voljo tudi neodvisna cenilna poročila, ki potrjujejo ekonomsko upravičenost nakupa.

Nepravilnosti pri interpretaciji zakonodaje

Portal Preiskovalno.si je v svojih člankih trdil, da je bil nakup nepremičnine izveden v nasprotju z veljavno zakonodajo, pri čemer je navajal Zakon o javnem naročanju (ZJN-3). Ministrstvo te trditve zavrača kot neresnične.

“ZJN-3 ne ureja pridobivanja in najemanja nepremičnin, kar je jasno opredeljeno v 27. členu tega zakona,” so pojasnili pri MJU. Poleg tega je bilo v prispevkih izpuščeno, da je bilo pridobivanje ponudb izvedeno transparentno in v skladu z zakonodajo, pri čemer so bili vsi informativni pozivi za zbiranje ponudb javno objavljeni.

Ministrstvo je tudi poudarilo, da informativno zbiranje ponudb ni obvezno po nobenem veljavnem predpisu, ki ureja pridobivanje nepremičnin. “Vse prejete ponudbe so bile posredovane portalu, vendar te informacije v člankih niso bile upoštevane,” dodajajo na ministrstvu.

Energetska izkaznica in tehnična ustreznost objekta

V enem od člankov je portal Preiskovalno.si zapisal, da objekt na Parmovi ulici nima veljavne energetske izkaznice. Ministrstvo te navedbe zavrača. “Objekt ima veljavno energetsko izkaznico, kar je bil eden od pogojev za nakup, skladno z Zakonom o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti,” poudarjajo.

Zakon določa, da morajo objekti, ki jih država pridobiva za delovanje svojih organov, izpolnjevati minimalne zahteve glede energetske učinkovitosti. Nepremičnina na Parmovi ulici izpolnjuje vse te pogoje, poleg tega pa je bila cena za 26 odstotkov nižja od povprečne tržne vrednosti primerljivih nepremičnin, kar so potrdili tudi neodvisni cenilci.

Reševanje prostorske problematike Ustavnega sodišča in UPPD

Nakup nepremičnine na Parmovi ulici je del širše rešitve prostorske problematike, ki vključuje tudi Ustavno sodišče in Urad za preprečevanje pranja denarja (UPPD). Ministrstvo je pojasnilo, da z nakupom prostorov na Parmovi UPPD pridobi 742,8 m² funkcionalnih površin, kar bo omogočilo bolj učinkovito delovanje urada.

Ni res, da UPPD pridobi le 100 m² več, kot je bilo navedeno v člankih. Poleg tega bo Ustavno sodišče pridobilo dodatnih 600 m² poslovnih prostorov, kar rešuje njihovo dolgoletno prostorsko stisko,” so pojasnili. Prostorsko problematiko Ustavnega sodišča so že leta 2021 naslovili na takratne ministre in druge visoke državne predstavnike, vključno s predsednikom države in predsednikom vlade.

Časovna dinamika nakupa

Portal Preiskovalno.si je v svojih prispevkih zapisal, da je bila pogodba za nakup nepremičnine sklenjena brez ustreznih postopkov in še pred iztekom roka za zbiranje ponudb. Ministrstvo pojasnjuje, da je bil proces iskanja primerne nepremičnine sprožen že leta 2021, in sicer na pobudo Ustavnega sodišča in Ministrstva za pravosodje.

“S sklenitvijo pogodbe 24. junija 2024 smo sledili vsem postopkom in zakonodaji. Če bi prejeli bolj ugodno ponudbo, bi jo zagotovo preučili in sprejeli odločitev v skladu z načeli gospodarnosti,” so zapisali pri ministrstvu.

Ministrstvo za javno upravo je izrazilo tudi pripravljenost za dialog z mediji in zainteresirano javnostjo. Portal Preiskovalno.si je bil povabljen na sestanek za razjasnitev dejstev, vendar se na povabilo ni odzval.

“Zavedamo se, da je obravnava stvarnega premoženja države zahtevna in odgovorna naloga, zato smo vedno na voljo za pojasnila glede postopkov in vsebinskih vprašanj,” so poudarili pri ministrstvu.

Celoten odziv ministrstva lahko preberete TUKAJ.

Portal24; Foto: Matija Sušnik/DZ