Ministrica Vrečko: Referendum je nedržavotvoren

Slovenska demokratska stranka (SDS) je predčasno zaključila zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma, ki se nanaša na dodatek k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Poslanec SDS Zvone Černač je sporočil, da so do vključno srede zbrali 47.584 podpisov, kar presega zakonsko zahtevanih 40.000, poroča MMC RTV SLO. Rok za zbiranje podpisov je bil sicer določen med 20. februarjem in 26. marcem, a je stranka akcijo zaključila prej, saj meni, da je interes javnosti jasno izražen. Černač je ob tem poudaril, da si želijo referendum izpeljati čim prej, saj bi vsako odlašanje po njegovem mnenju bilo nepotrebno.

“Prav je, da je referendum čim prej, vsako odlaganje je nepotrebno,” je dejal Černač in dodal, da želijo z zmago na referendumu poslati “Golobovi koaliciji, torej svobodnjakom, socialnim demokratom in Levici, jasen signal, da je čas za odhod, ker bo glas proti na tem referendumu tudi glas proti tistim, ki take privilegije uzakonjajo”. Po njegovih besedah zakon, ki ga nasprotujejo, omogoča izjemne pokojnine tudi posameznikom, ki po mnenju SDS ne zaslužijo takšnega priznanja. “Med upravičenci so tudi takšni, ki so sramota za slovensko kulturo in umetnost ter se iz nje celo norčujejo. Po tem zakonu bi bili nagrajeni z izjemnimi pokojninami, ki v dvajsetih letih presegajo polovico vrednosti Nobelove nagrade,” je še opozoril.

Če bo zahteva za referendum popolna, mora Državni zbor v sedmih dneh razpisati referendum, pri čemer mora od razpisa do glasovanja miniti najmanj 30 dni, a ne več kot leto dni. Za datum, oddaljen več kot 45 dni, pa je potrebna dvotretjinska večina navzočih poslancev, kar je navedla Slovenska tiskovna agencija (STA).

Vrečko: SDS zlorablja čustva upokojencev

Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je zbiranje podpisov ostro kritizirala in dejala, da gre za predvolilno kampanjo SDS na račun davkoplačevalcev. “Žalosti me, da so si za to izbrali tudi umetnost in kulturo, da bi ljudi sprli, usmerili drugega proti drugemu in zlorabili čustva upokojencev in njihove pokojnine,” je poudarila. Po njenih besedah bo referendum davkoplačevalce stal najmanj 6,6 milijona evrov, kar vidi kot sredstvo za financiranje političnih ciljev SDS. Po poročanju MMC RTV SLO je Vrečko še dodala, da je kampanja temeljila na lažeh, zavajanju in manipulaciji, kar namerava Levica nasloviti tudi s kazensko ovadbo po 151. členu kazenskega zakonika, ki prepoveduje pridobivanje glasov z zavajanjem.

“Natanko to so počeli, zato me ne preseneča, da so podpise tudi zbrali. Na zbirnih točkah so razobesili fotografije umetnice, da so lahko vso svojo jezo ljudje usmerili v to in mislim, da je to nekaj, kar je treba kazensko preganjati,” je izjavila Vrečko. Ob tem je izrazila željo po argumentirani razpravi v referendumski kampanji, a pričakuje, da bo SDS nadaljeval s sovražnim in ponižujočim diskurzom. Po poročanju MMC RTV SLO je ministrica še opozorila, da SDS z referendumom ne rešuje problematike pokojnin, temveč izkorišča temo za politične točke, pri čemer je stranka v preteklosti sprejemala ukrepe, ki so pogoje upokojencev celo poslabšali.

Vrečko je poudarila, da so nagrade, kot sta Prešernova nagrada ali nagrada Prešernovega sklada, podeljene na podlagi dela posameznikov, in izpostavila primer patra Rupnika kot izjemo, ki je sprožila proteste. “Zdaj, ko si zaradi njihovega dela želi država na podlagi določenih kriterijev jim podeliti izjemno pokojnino, imamo pa problem, ki je za SDS izrazito političen. Zato obžalujem njihovo dejanje, mislim, da je nedržavotvorno,” je sklenila.

Nov zakon spreminja pravila dodatka k pokojninam

Zakon, ki ga SDS nasprotuje, ureja pravico do dodatka k pokojninam za izjemne dosežke v umetnosti in je bil konec januarja ponovno sprejet v Državnem zboru z 51 glasovi za in 28 proti. Po poročanju MMC RTV SLO ministrica Vrečko pojasnjuje, da finančne posledice zakona znašajo približno 65–70.000 evrov letno dodatnih stroškov, pri čemer dodatek ni samodejen, saj mora posameznik zanj zaprositi. “Marsikdo ima Prešernovo nagrado, pa za pokojnino ne zaprosi ali pa ima že najvišjo pokojnino in v tem primeru dodatka ni ali pa je zelo majhen,” je dejala. Novost zakona je tudi ukinitev dedovanja dodatka, kar po mnenju Vrečko povezuje priznanje izključno z osebo, ki si ga je zaslužila.

Podpredsednik vlade Matej Arčon je referendum označil za manipulacijo volivcev in poudaril, da ne rešuje ničesar, temveč zgolj ohranja star zakon. “Ocenjujemo, da referendum ni uperjen samo proti ministrici ali ministrstvu za kulturo ali vladi. Ta referendum je proti kulturi, proti ohranjanju slovenskega jezika in kulture kot take,” je dejal Arčon in napovedal aktivno vključitev vlade v kampanjo, da javnosti pojasni ozadje referenduma.

Nasprotniki zakona, vključno z SDS, menijo, da merila za podelitev dodatkov niso jasno določena in da gre za neupravičen privilegij za ozek krog ljudi. Kritiki na drugi strani opozarjajo, da je sedanji zakon, ki ga želi novi nadomestiti, že leta 2009 Računsko sodišče označilo za pomanjkljivega zaradi nedefiniranih kriterijev.

Portal24; Foto: Nebojša Tejič/STA Vlada RS Flick