Ministrica Vrečko podpira bojkot referenduma o dodatku k pokojnini za umetnike

[STA] – Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko se strinja s premierjem Robertom Golobom, da je treba referendum o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti tudi bojkotirati. V kampanjo se bo sicer aktivno vključila, je napovedala. V SD pa menijo, da pozivi k bojkotu niso prva naloga politike.

Ministrica za kulturo je v izjavi za medije ob robu današnje seje DZ ponovila stališče, da se gre SDS s tem referendumom “politikantski in pritlehen kulturni boj”. Ministrstvo za kulturo in stranka Levica se bosta aktivno vključila v referendumsko kampanjo, drugače se bo po njenih besedah “kulturo poteptalo”. “Zaradi tega čutim kot svojo dolžnost, čuti jo naša stranka, da znova zaščitim umetnost in kulturo pred napadi SDS,” je dejala. Ob tem je spomnila, da je prejšnja vlada Janeza Janše padla tudi zaradi tega, “ker smo imeli ministrstvo za kulturo proti kulturi”.

Vsak državljan se lahko sam odloči, kako bo izrazil svojo politično voljo, tudi obstrukcija je izraz politične volje. To bo po njenem mnenju obstrukcija “proti trošenju 6,6 milijona evrov na plečih umetnosti in predvolilne kampanje, ki jo za to izkorišča SDS”. Državljani pa imajo po njenem mnenju “dovolj zdrave pameti, da vedo, čemu je ta referendum namenjen”.

K bojkotu referenduma je namreč v četrtek pozval predsednik vlade Robert Golob.

Pozivi k bojkotu

Poslanka Svobode Sara Žibrat pa glede na razprave poslancev na današnji seji meni, da so glede bojkota referenduma v koaliciji usklajeni. K bojkotu referenduma pa bodo po njenih besedah pozivali, “ker je bil zlorabljen za hujskanje upokojencev in gre v bistvu za predvolilno kampanjo SDS, za katero bomo žal zapravili skoraj sedem milijonov evrov davkoplačevalskega denarja”.

Rezultat referenduma bo po njenih besedah “mogoče celo nebistven, v vsakem primeru bo na izgubi SDS”. “Vprašanje o tem, ali bomo dodatke izjemnim upokojenim umetnikom delili po zakonu iz časa tovariša Tita ali po novem zakonu, se nam zdi dejansko irelevantno za življenja državljanov,” je dejala za STA.

Socialni demokrati so v odzivu za STA zapisali, da se bodo o nagovoru stranke volivcem še pogovorili. “Vsekakor pa menimo, da prva naloga politike niso pozivi k bojkotu, temveč da se na podlagi argumentov in dejstev državljanke in državljani odločajo po meri lastne presoje o določenem vprašanju,” so zapisali. Za razpis referenduma so tako glasovali, ker spoštujejo voljo volivcev.

‘V škodo slovenskemu narodu’

Ob tem so poudarili, da je tudi institut referenduma “žal podvržen marsikaterim zlorabam s strani politike in tudi ta referendum, kot so ga predstavili predlagatelji, ni moč razumeti drugače kot politično orodje za spodkopavanje podpore kulturi, umetnikom in ustvarjalcem”. Predlagatelji, torej SDS, pa stisko upokojencev, “za katere v javnih nastopih tako radi izražajo skrb”, izrabljajo za manipulativna in skrajno zavajajoča sporočila. Zopet pa so se poslužili tudi delitev v družbi, menijo v SD. “Takšno politiko želijo sedaj financirati z davkoplačevalskim denarjem v višini 6,6 milijona evrov,” so še zapisali.

Premier Golob je v četrtek za TV Slovenija in POP TV dejal, da je referendum popolnoma nesmiseln, ker je sovražen do slovenskega jezika, slovenske kulture in slovenskega naroda. “Zato ga bomo v Svobodi bojkotirali. Pozivam tudi vse volivke in volivce, da se referenduma ne udeležijo, ker je v resnici v škodo slovenskemu narodu,” je dodal Golob. Svoboda se bo v referendumsko kampanjo vključila in pozivala k bojkotu referenduma.

Portal24; Foto: Anže Furlan OKS/Vlada RS Flickr