Ministrica Prevolnik Rupel na zasedanju SZO: Čas je za odločnejši globalni odziv
Ministrica za zdravje, dr. Valentina Prevolnik Rupel, je na 77. zasedanju Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) izpostavila krhkost zdravstvenih sistemov in potrebo po odločnem globalnem odzivu, ki temelji na pravičnosti in solidarnosti. Poudarila je napredek, dosežen pri pogajanjih o spremembah Mednarodnega zdravstvenega pravilnika (2005) ter pri pripravi novega mednarodnega instrumenta za boj proti pandemijam. Ministrica je poudarila zavezanost Slovenije k nadaljnjemu angažmaju v teh procesih, ki se zavzemajo za boljšo zaščito vseh.
Dr. Prevolnik Rupel je v svojem govoru izpostavila, da podnebne spremembe ostajajo eksistencialna grožnja svetovnemu zdravju. Spomnila je na uničujoče poplave v Sloveniji leta 2023, ki so opozorile na nujnost konkretnih ukrepov. Kot ministrica za zdravje je zato za eno od glavnih prioritet postavila zmanjšanje ogljičnega odtisa zdravstvenega sistema v Sloveniji, kar želi doseči v sodelovanju s SZO.
“Vsi za zdravje, zdravje za vse”
Ministrica je tudi obsodila vsako obliko agresije, ki povzroča trpljenje civilistov, izgube življenj in humanitarno krizo. Poudarila je, da je treba takoj ustaviti ciljanje civilistov, napade na zdravstveno infrastrukturo in kršitve mednarodnega prava. “Uničenje zdravstvenega sistema in blokiranje humanitarne pomoči imata najbolj uničujoče učinke na ranljive skupine, ženske in otroke, čemur smo priča v Gazi,” je dejala. SZO je pozvala, naj še naprej nudi podporo prizadetemu prebivalstvu. Zahvalila se je direktorju SZO za Evropsko regijo, dr. Hansu Klugeju, za uspešno vključevanje v podporo obnove in krepitve ukrajinskega zdravstvenega sistema.
V zaključku govora je ministrica izrazila predanost Slovenije letošnji temi “Vsi za zdravje, zdravje za vse”. Poudarila je, da vključevanje skupnosti in civilne družbe v snovanje in izvajanje zdravstvenih politik krepi zaupanje, izboljšuje upoštevanje predlaganih ukrepov ter daje skupnostim in posameznikom moč, da prevzamejo odgovornost za lastno zdravje.
Resolucija o socialni participaciji
Slovenija je skupaj s Tajsko in ob podpori mnogih držav vložila resolucijo o socialni participaciji, ki si prizadeva za inovacije in izmenjavo dobrih praks socialne participacije za doseganje univerzalnega zdravstvenega varstva. Ministrica se je zahvalila vsem za podporo resoluciji, ki bo predstavljena na posebnem stranskem dogodku ob robu Generalne skupščine, ki ga v sodelovanju s podobno mislečimi državami organizira prav Slovenija.
Ob robu Generalne skupščine SZO se je ministrica dr. Prevolnik Rupel udeležila številnih stranskih dogodkov in bilateralnih srečanj. Med drugim je bila prisotna na dogodku poljskega veleposlaništva v podporo preobrazbi zdravstvenega sistema v Ukrajini. Države so na dogodku izkazale podporo Ukrajini, kjer je ministrica s kratko intervencijo poudarila, da Slovenija odločno obsoja nadaljevanje agresivne vojne Rusije proti Ukrajini. Slovenija je v podporo Ukrajini prispevala tudi finančno pomoč.
Ministrica se je udeležila tudi stranskega dogodka o ustvarjanju starosti prijaznih mest in skupnosti, ki ga je gostil norveški minister za zdravje in socialne zadeve Jan Christian Vestre. Delila je nekaj primerov dobrih praks iz Slovenije, kot so organizacije za starejše in nevladne organizacije, ki izvajajo dejavnosti za starejše ljudi. V Sloveniji obstaja več medgeneracijskih centrov, kjer se srečujejo in sodelujejo različne generacije.
Srečanje s predstavniki Mednarodne agencije za jedrsko energijo
Sledilo je srečanje s predstavniki Mednarodne agencije za jedrsko energijo v podporo sodelovanju Onkološkega inštituta v Ljubljani pri projektu “Žarki upanja”. Onkološki inštitut bo imel pomembno vlogo pri izvajanju projekta, saj bo deloval kot partner pri izobraževanju zdravstvenih delavcev iz držav v razvoju, izmenjavi strokovnega znanja, zagotavljanju tehnične podpore ter prenosu tehnologije na področju jedrske medicine. Prispeval bo h krepitvi zmogljivosti in izboljšanju kakovosti diagnostike ter zdravljenja raka v regijah, kjer je to najbolj potrebno.
Ministrica se je udeležila tudi srečanja na visoki ravni o primarnem zdravstvenem varstvu, ki ga je organiziral Kazahstan v sodelovanju z Evropskim observatorijem za zdravstvene sisteme in politike. Izpostavila je, kako dobro je v Sloveniji razvito primarno zdravstveno varstvo ter omenila strategijo, katere cilj je nadaljnja krepitev upravljanja, zmanjšanje administrativnega bremena, uvedba indikatorjev kakovosti in digitalizacije z ohranjanjem pozornosti na preventivi in skupnostnem pristopu, ki dokazano prispeva k boljšim rezultatom.
[Vir: MZ RS]; Portal24; Foto: Žan Kolman/KPV