Ministrica Katič: Člen o ugovoru vesti farmacevtov je kršenje ustavnih pravic

Vlada je na četrtkovi seji potrdila predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki vključuje tudi člen o ugovoru vesti farmacevtov. Člen je povzročil ostre razprave in nasprotovanja med koalicijskimi partnerji, saj prinaša spremembe, ki lahko vplivajo na dostopnost zdravil, predvsem v ruralnih območjih.

Člen 21.a novele zakona določa, da lahko farmacevt zaradi ugovora vesti zavrne izdajo zdravila in pacienta napoti v drugo lekarno ali k drugemu farmacevtu. Po trenutni ureditvi zakon o zdravstveni dejavnosti že priznava ugovor vesti, vendar obvezuje zdravstvene zavode, da bolnikom zagotavljajo nemoten dostop do zdravstvenih storitev. Predlagani člen pa, kot opozarjajo kritiki, zmanjšuje te pravice.

Ministrica za pravosodje in predsednica Ženskega foruma SD-ja Andreja Katič je poudarila, da tega člena med koalicijskimi usklajevanji niso obravnavali. “Predstavnice Ženskega foruma, Socialni demokrati, ostro nasprotujemo predlaganemu členu, ki v praksi omogoča dogodek, da bo lahko dekle iz oddaljene slovenske vasi, ki bo iskalo kontracepcijo ali jutranjo tabletko, poslano iz ene v drugo lekarno,” je dejala. Po njenih besedah gre za kršenje ustavnih pravic žensk in diskriminacijo ranljivih skupin.

Levica in Svoboda izražata nasprotovanje

Po poročanju MMC RTV SLO so tudi v Levici izrazili ostro nasprotovanje spornemu členu. Po njihovem mnenju ugovor vesti ne sodi v zakon, ki se sprejema po nujnem postopku. “Ugovor vesti ne more biti predmet zakona o lekarniški dejavnosti, še posebej pa ne sme vplivati na dostopnost zdravil,” so zapisali v izjavi za javnost.

V poslanski skupini Svoboda so napovedali dopolnilo k zakonu, s katerim želijo sporni člen popraviti, ne pa črtati. “Nosilec lekarniške dejavnosti mora delo organizirati tako, da bo vsak pacient lahko pridobil zdravila, ki mu jih je predpisal zdravnik,” so poudarili.

Člen je pritegnil dodatno pozornost zaradi nedavnega incidenta v Lendavi, kjer farmacevtka ni želela izdati kontracepcijskih tablet zaradi osebnih verskih prepričanj. Primer, ki ga je izpostavila tudi ministrica Katič, opozarja na potencialne težave, ki jih lahko povzroči pomanjkljiva zakonodaja.

Ministrstvo za zdravje, ki ga vodi ministrica Valentina Prevolnik Rupel iz Gibanja Svoboda, je po poročanju MMC RTV SLO pojasnilo, da bodo imeli poslanci možnost zakonsko ureditev v nadaljnjem postopku spremeniti. “Vprašanje ugovora vesti pri farmacevtih si ministrstvo prizadeva ustrezno urediti,” so poudarili. Socialni demokrati in Levica zahtevajo črtanje spornega člena, medtem ko poslanci Svobode zagovarjajo njegovo popravo. Razprave v državnem zboru bodo ključne za končno obliko zakona, ki bi lahko imel pomemben vpliv na dostopnost zdravil, predvsem za prebivalce ruralnih območij.

Portal24; Foto: Freepik