Premierka Giorgia Meloni je v ostrem pismu predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen zavrnila obtožbe o vmešavanju njene vlade v svobodo informiranja in delovanje javnega radiotelevizijskega servisa Rai. Meloni je v svojem pismu izrazila zaskrbljenost, da je tudi poročilo Komisije o stanju pravne države v EU, zlasti glede svobode informiranja, postalo tarča dezinformacij in manipulacij.

Premierka, ki je bila med pisanjem pisma na uradnem obisku v Pekingu, je poudarila, da ni bilo nobenega vmešavanja njene vlade v upravljanje Rai. V dneh po objavi evropskega poročila so nekateri mediji in opozicija poročilo izkoristili za politične napade na vlado. Italijo so pri tem prikazovali kot državo, kjer so ogrožene temeljne svoboščine, vključno s svobodo informiranja.

Takoj je jasno, da z besedami predsednika Mattarelle med slovesnostjo Ventaglio o svobodi informiranja in zlasti o neodvisnosti javne službe ni nobene povezave. Meloni s prezirom zavrača “dejstvo, da sistem upravljanja RAI ne zagotavlja polne neodvisnosti javne službe, ki bi bila podvržena pretiranemu političnemu vmešavanju”. Kajti reformo, ki oblikuje sedanji sistem upravljanja Rai, ni naredila njena vlada, ampak vlada Mattea Renzija leta 2015. PD je bila takrat relativno večinska stranka.

Tudi sedanje vodstvo RAI je izbrala vlada Maria Draghija

“Z nasprotovanjem stranke, ki jo vodim (Fratelli d’Italia)”, ki “je to normo trpela” in je bila zaradi tega desetletja prikrajšana, je poudarila premierka. To ni dovolj. Tudi sedanje vodstvo RAI je izbrala vlada Maria Draghija “z edinim opozicijskim strankom Fratelli d’Italia, ki ga je takrat izključila celo iz upravnega odbora RAI”. Sedanja vlada in parlamentarna večina, ki jo podpira, še nista uporabila veljavne zakonodaje za obnovo vodstva podjetja, je v pismu Von der Leyen pojasnila Meloni. Sedanje člane upravnega odbora RAI je, kot je bilo omenjeno, imenovala prejšnja zakonodajna skupščina s strani večine. Fratelli d’Italia pa niso bili del te vlade, zato ni jasno, kako bi se lahko tej vladi očitala domnevna politična vmešavanja v upravljanje RAI”. O imenovanjih novega upravnega odbora zaenkrat ni še nobenega sklica parlamenta, tudi zato, ker še ni bilo doseženo soglasje z zavezniki.

Boj proti fake news

“Nekateri od teh voditeljev so zapustili RAI pred prihodom novega generalnega direktorja, drugi so se odločili za nove poklicne ali uredniške izkušnje, čeprav jim je podjetje potrdilo njihove prostore v programih,” pojasnjuje premierka. In končno: pravila o par condicio so bila natanko tista, ki veljajo za prejšnje volilne tekme, ko so “vse vlade lahko legitimno nadaljevale z obveščanjem državljanov o svojih dejavnostih, ne da bi institucionalno obveščanje spadalo v štetje časa par condicio, kot je določeno z veljavno zakonodajo”.

Meloni je pismo sklenila z zelo ostrimi besedami proti trenutnim opozicijam. “S strani italijanske vlade potrjujem vsak napor, da zagotovimo v Italiji in v Evropi popolno spoštovanje temeljnih vrednot, na katerih temelji Evropska unija, in nenehno prizadevanje za napredek Italije na področju svobodnega informiranja, boja proti fake news in pluralizma javnega radiotelevizijskega servisa, po desetletjih nezaslišane politične delitve”.

[Vir: ANSA]; Portal24; Foto: Giorgia Meloni X