Marku Rupniku bo zaradi obtožb o zlorabah sodil Vatikan

Nekdanji jezuit Marko Rupnik, ki je obtožen zlorab redovnic, se bo moral soočiti z vatikanskim sodiščem. Dikasterij za nauk vere je zaključil preiskavo primera, ki je pretresel Cerkev, zdaj pa se pripravlja na ustanovitev posebnega sodišča. Kardinal Victor Manuel Fernández, vodja dikasterija, je potrdil, da je zbiranje dokazov končano in da trenutno poteka izbira treh sodnikov, ki bodo neodvisni in ne bodo člani dikasterija. Po poročanju MMC RTV SLO je Fernández poudaril, da iščejo sodnike z ustreznimi lastnostmi, saj gre za odmeven medijski primer.

Rupnik je obtožen “duhovne zlorabe”, ki naj bi jo izvajal nad redovnicami, zlasti v skupnosti Loyola v Ljubljani, ki jo je Vatikan medtem razpustil. Obtožbe segajo v začetek 90. let prejšnjega stoletja in vključujejo spolno ter psihično nasilje nad najmanj dvajsetimi ženskami. Fernández je že novembra lani nakazal, da bi “duhovna zloraba” v prihodnje lahko postala samostojno kaznivo dejanje v kanonskem pravu, kar bi pomenilo pomemben premik v cerkveni zakonodaji.

Laura Sgro: Žrtvam bi morali prisluhniti prej

Rimska odvetnica Laura Sgro, ki zastopa pet žrtev, med njimi nekdanje in aktivne redovnice, vidi v sodnem procesu korak naprej, a opozarja na zamude. “Če bi pravočasno prisluhnili žrtvam, bi se lahko izognili medijskemu viharju,” je dejala v pogovoru za Radio Slovenija. Po njenem mnenju bi pravočasen odziv morda preprečil tudi nadaljnje zlorabe. Sgro kritizira počasnost postopka, saj dikasterij še vedno išče sodnike, kar po poročanju MMC RTV SLO pripisuje prav veliki medijski pozornosti primera.

Kljub napredku ostaja nejasno, kako bo sodišče obravnavalo obtožbe in kakšna kazen bi lahko doletela Rupnika. Vatikan podrobnosti ne razkriva, kar dodatno otežuje razumevanje postopka. Mojca Širok je za Radio Slovenija poročala, da čas za odlašanje zmanjkuje, saj žrtve potrebujejo odgovore, Cerkev pa priložnost, da povrne zaupanje.

Obtožbe zoper Rupnika so sprva zastarale, kar je leta 2021 odločil dikasterij za nauk vere. A zaradi javnega ogorčenja je papež Frančišek lani oktobra ukrepal, odpravil zastaralni rok in naročil ponoven pregled primera. Preiskava se je zaključila januarja letos, zdaj pa sledi ustanovitev sodišča. Rupnik, izključen iz jezuitskega reda, naj bi po poročanju MMC RTV SLO trenutno bival v nunskem samostanu Montefiolo v Italiji, kjer si je z nekdanjimi sodelavci iz Centra Aletti uredil bivališče. Primer tako ostaja v središču pozornosti, saj odpira vprašanja o odgovornosti in reformah znotraj Cerkve.

Portal24; Foto: Pixabay/DEZALB