Marko Bošnjak izvoljen za predsednika ESČP

Na plenarni seji Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je slovenski sodnik Marko Bošnjak prevzel prestižni položaj predsednika sodišča. To je prvič, da je predsednik ESČP izbran iz vrst t. i. novih demokracij srednje in vzhodne Evrope, hkrati pa je Bošnjak tudi prvi Slovenec, ki je bil izvoljen na tako visoko mesto v mednarodni pravosodni instituciji.

“Izvolitev označuje velik izraz zaupanja mojih kolegov, pa tudi priznanje Slovencem in Sloveniji,” je dejal Bošnjak. Ob tem je napovedal, da bo med svojim mandatom delal v smeri utrjevanja položaja ESČP kot učinkovitega varuha človekovih pravic v Evropi. “Sodniška funkcija prinaša veliko odgovornost, a tudi priložnost za vpliv na dogajanja v Evropi,” je dodal.

Na čelo sodišča prihaja po Irki Siofri O’Leary, s svojim devetletnim mandatom pa bo začel 1. julija, ki se mu bo iztekel maja prihodnje leto. Bošnjak je bil član ESČP od leta 2016, pred tem pa je deloval kot profesor kazenskega prava in odvetnik. Leta 2019 je postal član odbora za imenovanja v Thomson Reuters, kar kaže na njegovo dolgoletno vpletenost v pravni svet.

Čestitke ob pomembnem dosežku so se vrstile iz različnih koncev. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izrazila, da gre za “velik uspeh in priznanje ter znak zaupanja slovenskemu sodniku”. Zunanja ministrica Tanja Fajon je izvolitev označila kot “še en velik uspeh slovenske pravne stroke”, dodaja pa, da je Slovenija prepoznana kot zagovornica spoštovanja temeljnih človekovih pravic.

ESČP, ki nadzira spoštovanje Evropske konvencije o človekovih pravicah v 46 državah članicah, ima ključno vlogo pri varstvu pravic več kot 700 milijonov Evropejcev. Sodnike izvolijo za nedoložljiv devetletni mandat, s čimer se zagotavlja njihova neodvisnost in integriteta. Bošnjakova izvolitev tako ne predstavlja le zgodovinskega trenutka za Slovenijo, temveč tudi pomembno prelomnico v delovanju sodišča.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik