Madžarski poslanec in Musk proti Bruslju: Kdo oblikuje rezultate volitev?
Najnovejša spletna razprava na platformi X, ki vključuje madžarskega evropskega poslanca Andrása Lászlója, nekdanjega evropskega komisarja Thierryja Bretona in tehnološkega milijarderja Elona Muska, je razkrila nova vprašanja o vplivu družbenih omrežij na politične procese v Evropski uniji. Razprava, ki jezi levi del politične scene sega od vprašanj financiranja političnih strank do potencialne manipulacije volitev in svobode izražanja na digitalnih platformah.
V soboto je András László, član vladajoče madžarske stranke Fidesz, na platformi X izrazil nezadovoljstvo zaradi, po njegovem mnenju, dvojnih meril Bruslja glede financiranja nevladnih organizacij in političnih kampanj. V svoji objavi je zapisal: “Ko je bilo 10 milijonov USD nezakonito usmerjenih madžarski levici za njihovo volilno kampanjo leta 2022, so elite v Bruslju molčale. Ko je ameriško veleposlaništvo v Budimpešti začelo razdeljevati sredstva levičarskim medijem, so elite v Bruslju molčale. Ko je madžarski parlament sprejel zakon o varstvu suverenosti, ki bi preprečil takšno nadaljnje vmešavanje, je Evropska komisija tožila Madžarsko.“
László je nadalje izpostavil, da je Elon Musk kot milijarder s svojimi objavami in komentarji na platformi X sprožil val kritik s strani evropskih voditeljev, navaja Euronews. Dodal je: “Zdaj, ko obstaja še en milijarder, Elon Musk, ki si upa zgolj izraziti svoje mnenje o evropski politiki v korist ene ali druge politične strani, hočejo tako imenovane liberalne elite preklicati demokracijo, če jim izid volitev ne bo všeč. In odkrito govorijo o tem, da so prav to nedavno storili v Romuniji.”
Elon Musk je Lászlójeve komentarje ponovno delil med svojih 212 milijonov sledilcev z enostavnim odzivom: “Točno tako.”
Bretonov odziv in sporne izjave
Lászlójeve pripombe o domnevnem vplivu Bruslja na politične procese v Romuniji so sprožile še več pozornosti, ko je bil v soboto objavljen del intervjuja Thierryja Bretona za francosko televizijo BFMTV/RMC. V njem je Breton govoril o zakonodaji Evropske unije, ki omogoča zaščito demokratičnih procesov pred zunanjimi vplivi.
Račun Visegrád 24 je na platformi X objavil del intervjuja: “Nekdanji evropski komisar Thierry Breton pravi, da ima EU mehanizme za izničenje morebitne volilne zmage AfD: To smo storili v Romuniji in očitno bomo to storili v Nemčiji, če bo potrebno.”
Musk je objavo hitro delil in jo označil za primer “osupljive absurdnosti”, Bretona pa oklical za “tirana Evrope”. Breton je v odzivu zanikal obtožbe in pojasnil, da so njegove besede vzete iz konteksta: “EU nima mehanizma za razveljavitev volitev kjerkoli v EU. To, kar je povedano v spodnjem videu, sploh ni povezano samo z uporabo DSA in njegovimi obveznostmi moderiranja. Izgubljeno v prevodu… ali še ena lažna novica?“
DSA, tj. zakon o digitalnih storitvah, je prelomna evropska zakonodaja, ki od spletnih platform zahteva, da odstranijo nezakonite vsebine in preprečujejo širjenje dezinformacij.
Evropski voditelji kritizirajo Muska
Muskov vpliv na družbenih omrežjih je postal predmet kritik več evropskih voditeljev. Francoski predsednik Emmanuel Macron ga je obtožil podpore ‘reakcionarni internacionali’: “Če bi nam kdo pred desetimi leti povedal, da bo lastnik enega največjih družbenih omrežij na svetu podprl novo reakcionarno internacionalo in neposredno posredoval na volitvah, tudi v Nemčiji, kdo bi si to predstavljal.“
Španski premier Pedro Sanchez je bil še bolj neposreden: “Reakcionarna internacionala, kot je dejal predsednik Macron, ki jo vodi najbogatejši človek na planetu, odkrito napada naše institucije, neti sovraštvo in odkrito poziva k podpori dedičem nacizma v Nemčiji na naslednjih volitvah.”
Nemška in britanska politika
V zadnjem času je Musk s svojimi izjavami dvignil veliko prahu tudi v Nemčiji in Veliki Britaniji. Nemškega kanclerja Olafa Scholza je označil za “nesposobnega bedaka”, britanskega premierja Keira Starmerja pa obtožil malomarnosti pri obravnavi primerov spolnih zlorab v devetdesetih letih. Musk je ob tem pozval k Starmerjevemu odstopu.
Musk je na platformi X gostil tudi intervju z Alice Weidel, sopredsednico nemške stranke AfD, v katerem je Nemce pozval, naj na prihajajočih volitvah glasujejo za to stranko. To je povzročilo odločne odzive evropskih regulatorjev in nemške vlade, ki so opozorili na možne kršitve zakonodaje.
Evropska komisija je napovedala srečanje z nemškim regulatorjem in digitalnimi platformami, vključno z X, da bi preprečili motnje med prihajajočimi volitvami v Nemčiji. Francoski zunanji minister Jean-Noël Barrot je celo omenil možnost prepovedi X v Evropi, če bi se ugotovile kršitve zakonodaje.
Medtem evropski regulatorji še vedno preiskujejo Muskov vpliv in uporabo algoritmov na platformi X, pri čemer poudarjajo, da je treba ohraniti svobodo izražanja, a preprečiti zlorabe, ki bi lahko vplivale na politične procese.
Portal24; Foto: Wikimedia/Ministério Das Comunicações