Madžarska z zemljevidi velike Madžarske razburila sosedstvo

Madžarska je znova sprožila razburjenje med svojimi sosedami, potem ko je stalni predstavnik Madžarske pri Natu ob koncu leta razdelil publikacijo, ki vključuje zemljevide velike Madžarske. Zemljevidi obsegajo tudi dele današnje Slovenije, Hrvaške, Srbije, Ukrajine, Avstrije, Romunije in Slovaške. Na slovenskem Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so ob tem poudarili, da “na prvo mesto postavljamo mednarodno pravno priznane meje suverenih držav.

Po poročanju MMC RTV SLO je publikacija del serije Nacionalni atlas Madžarske, pri čemer gre za zvezek iz leta 2021. Ta vključuje zgodovinsko, kartografsko in drugo gradivo, ki se nanaša na širše območje karpatskega bazena. Na MZEZ so ob tem pojasnili, da zgodovinska kompleksnost območja presega meje ene same države ali naroda. “Iz omenjenega razloga redno izpostavljamo potrebo po preudarnosti glede poimenovanja ali zamejevanja nekega teritorija v zgodovinskem kontekstu,” so dodali.

Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić je potezo označil za nesprejemljivo. Na družbenem omrežju X je zapisal, da se o tem pogovarja z zunanjimi ministri Romunije, Slovaške in Slovenije. “Sedanje geopolitično zahtevno obdobje, ki je polno varnostnih groženj, zahteva več dialoga in enotnosti evropskih in čezatlantskih zaveznic,” je poudaril Grlić.

Po poročanju MMC RTV SLO Madžarska že več let uporablja simbolizem velike Madžarske na uradnih dogodkih. Med odmevnejšimi primeri je bila fotografija spornega zemljevida v pisarni madžarskega premierja Viktorja Orbana konec leta 2019. Štiri leta kasneje je Orban na obletnici podpisa Trianonske pogodbe odkril spomenik z istim zemljevidom. Konec leta 2022 pa je na nogometni tekmi med Madžarsko in Grčijo nosil šal z upodobitvijo velike Madžarske.

Slovensko ministrstvo je po poročanju MMC RTV SLO znova izrazilo zavezanost krepitvi sodelovanja z Madžarsko in drugimi sosednjimi državami. Ob tem so poudarili, da članstvo v EU in Natu zagotavlja okvir za reševanje morebitnih nesoglasij in izboljšanje položaja narodnih manjšin na čezmejnih območjih.

Portal24; Foto: Pexels/obrezano