Madžarska z ustavo prepovedala zbiranja LGBTQ+ in omejila priznavanje spolov
Madžarski parlament je v ponedeljek sprejel ustavno spremembo, ki prepoveduje javna zbiranja skupnosti LGBTQ+ in določa priznavanje samo dveh spolov, kar je sprožilo ostre kritike domačih in mednarodnih organizacij za človekove pravice. Po poročanju časnika The Guardian so spremembo, ki jo je podprl premier Viktor Orbán in njegova stranka Fidesz, aktivisti označili za “pomembno stopnjevanje” vladnih prizadevanj za omejevanje svoboščin in zatiranje nestrinjanja. Glasovanje je potekalo po strankarski liniji, z 140 glasovi za in 21 proti, kar je še dodatno poglobilo razkol v madžarski družbi.
Sprememba, ki je že 15. dopolnitev ustave od leta 2011, kodificira prepoved dogodkov, kot so parade ponosa, in odpira vrata uporabi tehnologij, kot je prepoznavanje obrazov, za identifikacijo in potencialno kaznovanje udeležencev. Poleg tega amandma vladi omogoča začasno prekinitev madžarskega državljanstva osebam z dvojnim državljanstvom, če oblasti presodijo, da predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti. Po navedbah The Guardian kritiki v tem vidijo orodje za nadaljnje omejevanje opozicijskih glasov in krepitev Orbánovega vpliva pred prihajajočimi volitvami leta 2026.
Omejevanje pravic LGBTQ+ kot del širše strategije
Ustavna novela sledi vrsti ukrepov, s katerimi Orbánova vlada omejuje pravice manjšin. Že lani je parlament po hitrem postopku sprejel zakon, ki prepoveduje javne dogodke skupnosti LGBTQ+, kar je sprožilo množične proteste po vsej državi. Na tisoče ljudi je v zadnjih tednih zasedlo ulice Budimpešte, blokiralo mostove in prometnice ter vzklikalo gesla, kot sta “demokracija” in “združevanje je temeljna pravica”. Po poročanju The Guardian so se med protesti vneli tudi spopadi, ko je policija fizično odstranila demonstrante, ki so poskušali blokirati dostop do parlamenta.
Madžarski helsinški odbor je spremembo označil za “zakonodajni strah”, ki ne le omejuje pravice LGBTQ+ skupnosti, temveč tudi širše spodkopava človekove pravice v državi. “Ti zakoni oslabijo zaščito temeljnih svoboščin in krepijo vladni nadzor nad družbo,” so zapisali v izjavi. Opozicijska stranka Momentum je ukrepe primerjala z represivnimi politikami v Rusiji, pri čemer je izpostavila Orbánovo samoprikazovanje kot branitelja tradicionalnih vrednot, kar spominja na retoriko Vladimirja Putina.
Orbánova vlada trdi, da so spremembe potrebne za zaščito otrok pred t. i. “spolno propagando”. Vendar analitiki, kot piše The Guardian, opozarjajo, da gre za politično strategijo, usmerjeno v mobilizacijo konservativne volilne baze pred volitvami. Skupnost LGBTQ+ je po njihovem mnenju postala priročna tarča za preusmerjanje pozornosti od gospodarskih in družbenih izzivov, s katerimi se sooča država.
Protesti in mednarodne obsodbe
Proti ustavni spremembi so se ostro odzvali tako domači aktivisti kot mednarodna skupnost. Pred glasovanjem je Momentum pozval k blokadi parlamenta, a so policisti protestnike, ki so se nekateri zvezali z zadrgami, hitro odstranili. Neodvisni poslanec Ákos Hadházy, ki sodeluje z Momentumom, je na shodu izjavil: “Ta vlada demokracijo razgrajuje z buldožerjem. Ukrepati moramo hitro, da jo zaustavimo.” Njegove besede je povzel Bloomberg, kar dodatno poudarja resnost situacije.
Mednarodna skupnost ni ostala tiho. Skupna izjava 22 evropskih veleposlaništev, vključno z Združenim kraljestvom, Francijo in Nemčijo, je izrazila globoko zaskrbljenost nad omejevanjem pravice do mirnega zbiranja in svobode izražanja. Evropska komisarka za enakost Hadja Lahbib je na družbenih omrežjih zapisala: “Vsak bi moral imeti pravico biti to, kar je, in svobodno ljubiti. Pravica do zbiranja je temeljna in jo je treba zagovarjati po vsej EU.” Organizatorji Budimpeštanske parade ponosa, ki vsako leto privabi deset tisoče ljudi, so kljub prepovedi odločeni izvesti dogodek 28. junija. “To ni zaščita otrok, to je fašizem,” so dejali.
Širše posledice za madžarsko družbo
Ustavna sprememba presega vprašanje pravic LGBTQ+ in odpira vrata širšim omejitvam svoboščin. Po mnenju organizacij, kot so Amnesty International in Háttér, amandma ne le izključuje določene skupine iz javnega življenja, temveč ustvarja ozračje strahu med vsemi, ki nasprotujejo vladi. Možnost začasne prekinitve državljanstva za dvojne državljane, ki niso iz EU ali Evropskega gospodarskega prostora, je še posebej zaskrbljujoča, saj bi lahko bila uporabljena za utišanje kritikov ali političnih nasprotnikov.
Madžarska zveza za državljanske svoboščine in druge nevladne organizacije so pozvale Evropsko komisijo, naj ukrepa proti Madžarski zaradi kršitev evropskega prava. “Spremembe imajo daljnosežne posledice, ki presegajo pravice LGBTQ+ in ogrožajo temeljne vrednote EU,” so zapisali. Po poročanju The Guardian je to prva takšna prepoved javnih zbiranj LGBTQ+ v novejši zgodovini Evropske unije, kar Madžarsko postavlja v središče razprav o nazadovanju demokracije v regiji.
Orbán, ki se že dolgo sooča z očitki o spodkopavanju vladavine prava, se pred volitvami sooča tudi z notranjim izzivom. Nekdanji zaveznik iz stranke Fidesz, Péter Magyar, pridobiva podporo kot opozicijski voditelj, kar bi lahko ogrozilo dolgoletno prevlado Fidesza. V tem kontekstu mnogi vidijo ustavno spremembo kot poskus krepitve Orbánove oblasti in odvračanja pozornosti od notranjih političnih napetosti.
Portal24; Foto: Unsplash/Margaux Bellott/fotografija je simbolna