Macron po smrtonosnem napadu v Ukrajini poziva k odločnim ukrepom proti Rusiji
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v nedeljo ostro obsodil Rusijo in pozval k “odločnim ukrepom”, če bo še naprej “zavračala mir” v Ukrajini. Njegove izjave prihajajo po tragičnem raketnem napadu na Krivoj Rog, domače mesto ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, kjer je ruska balistična raketa pred dnevi ubila 20 ljudi, med njimi devet otrok. Napad, ki se je zgodil 4. aprila, je ponovno razgalil brutalnost konflikta, ki kljub prizadevanjem Zahoda za prekinitev ognja ne kaže znakov umirjanja, piše The Guardian.
Macron je na družbenem omrežju X izrazil sočutje do žrtev in poudaril nujnost takojšnje prekinitve ognja. “Rusija nadaljuje vojno z novo intenzivnostjo, ne ozirajoč se na civiliste,” je dejal in dodal, da so evropske države in ZDA pripravljene podpreti mirovne pobude, ki jih je Ukrajina že sprejela, medtem ko Moskva očitno zavrača dialog.
Ukrajinski predsednik Zelenski je medtem opozoril, da ruski napadi, izvedeni iz Črnega morja, razkrivajo prave namene Kremlja. “Želijo ohraniti sposobnost za napade na naša mesta in pristanišča,” je izjavil in poudaril, da je prekinitev ognja na morju ključna za varnost in približevanje miru. Po njegovih besedah Vladimir Putin ne kaže resne pripravljenosti za konec vojne, temveč išče načine, kako ohraniti vojaško grožnjo in konflikt v prihodnosti še zaostriti. Zelenski je ob tem izpostavil tudi nedavni “masovni” nočni napad z raketami in brezpilotnimi letali, ki je terjal življenji dveh ljudi, in dodal, da mednarodni pritisk na Rusijo ostaja nezadosten.
Jedrska elektrarna v Zaporožju ostaja v središču napetosti
Pomemben vidik konflikta ostaja usoda jedrske elektrarne v Zaporožju, največjega jedrskega objekta v Evropi, ki je trenutno pod rusko okupacijo. Petro Kotin, izvršni direktor ukrajinskega podjetja Energoatom, je opozoril, da bi ponoven zagon elektrarne v trenutnih razmerah predstavljal veliko varnostno tveganje zaradi pomanjkanja hladilne vode, osebja in zanesljive oskrbe z električno energijo. Po njegovih ocenah bi Ukrajina potrebovala vsaj dve leti, da elektrarno vrne v varno delovanje, če bi jo v mirnem obdobju ponovno prevzela pod nadzor. Prihodnost Zaporožja tako ostaja ključno vprašanje v morebitnih mirovnih pogajanjih.
Mednarodna skupnost še naprej išče poti za umiritev razmer, a ruska vztrajnost pri stopnjevanju nasilja otežuje napredek. Macronov poziv k odločnemu ukrepanju nakazuje, da bi Zahod lahko v prihodnje zaostril sankcije ali druge pritiske na Moskvo, če se bo konflikt še poglobil. Po 1.139 dneh vojne je jasno zgolj to, da mir še zdaleč ni na obzorju.
Portal24; Foto: Pexels