Libija prepovedala 10 organizacij, ki pomagajo migrantom

Libija je desetim mednarodnim humanitarnim organizacijam ukazala, naj nemudoma prekinejo svoje delovanje in zaprejo pisarne v državi. Odločitev je sprožila burne odzive, saj so organizacije obtožene kršenja lokalnih zakonov z zagotavljanjem pomoči afriškim migrantom, poroča Euronews. Agencija za notranjo varnost (ISA) trdi, da te organizacije s svojimi dejavnostmi spodbujajo nezakonito preseljevanje migrantov v Libijo, kar naj bi ogrožalo demografsko strukturo države. Med prizadetimi organizacijami so Zdravniki brez meja (MSF), Norveški svet za begunce, Danski svet za begunce, Terre des Hommes, Care, Acted, Inter SOS in italijanska Cesvi, ki so v preteklosti nudile ključno pomoč, zlasti med katastrofalnimi poplavami leta 2023, ko je umrlo več tisoč ljudi.

ISA je v izjavi poudarila, da humanitarne organizacije z zagotavljanjem različnih oblik pomoči – od denarnih bonov do oblačil, hrane, stanovanj in zdravstvene oskrbe – omogočajo naselitev migrantov, ki so prvotno nameravali potovati v Evropo. “Potrjujemo, da projekt naseljevanja nezakonitih priseljencev afriških narodnosti v državo predstavlja sovražno dejavnost, usmerjeno proti libijski demografiji,” so zapisali. Tiskovni predstavnik ISA Salem Ghaith je na novinarski konferenci dodal, da migranti zaradi te pomoči ne tvegajo več nevarnega prečkanja Sredozemskega morja, kar Libijo spreminja iz tranzitne v ciljno državo. Oblasti napovedujejo stroge pravne ukrepe proti nevladnim organizacijam, vključno z zaprtjem njihovih pisarn.

Sumi pranja denarja in kršitve transparentnosti

Poleg obtožb o spodbujanju migracij ISA sumi dve organizaciji tudi pranja denarja. Po njihovih navedbah naj bi se izogibali preglednosti pri finančnih transferjih za svoje projekte in pri menjavi tujih valut v lokalno valuto, kar je v nasprotju z libijskimi predpisi. Ghaith je izpostavil, da so organizacije, kot je Norveški svet za begunce, migrantom zagotavljale finančno pomoč, hrano, čistila, oblačila in zdravila brez vednosti ali dovoljenja oblasti, kar označuje kot “zločine proti državni varnosti”. Takšne dejavnosti naj bi destabilizirale že tako krhko stanje v državi.

Libija, ki leži na strateški lokaciji ob Sredozemskem morju in meji na šest afriških držav, ostaja ključna tranzitna točka za migrante, ki bežijo pred vojnami in revščino v Afriki ter na Bližnjem vzhodu. Po podatkih Mednarodne organizacije za migracije je leta 2024 v državi živelo približno 787.000 migrantov in beguncev. MSF je že februarja opozoril, da ti ljudje živijo v izjemno težkih razmerah, izpostavljeni nasilju, ugrabitvam, izsiljevanju in trgovanju z ljudmi, obenem pa jim je pogosto onemogočen dostop do zdravstvene oskrbe.

Država je v kaosu že od leta 2011, ko je vstaja ob podpori Nata strmoglavila diktatorja Moamerja Gadafija. Od takrat jo pestijo notranji konflikti med konkurenčnimi administracijami na vzhodu in zahodu, ki jih podpirajo različne milice in tuje sile.

Portal24; Foto: Nezakonite migracije/fotografija je simbolna [Foto: Wikimedia/poveljnik Ameriške pomorske sile Evropa-Afrika/6. flota ZDA]