Libanon po dveh letih negotovosti dobil novo vlado
Libanon je po dveh letih politične negotovosti končno dobil polnopravno vlado, ki jo je sestavil premier Nawaf Salam. Oblikovanje vlade je sledilo neposrednemu vmešavanju ZDA, ki so jasno postavile mejo glede sodelovanja Hezbolaha v novi oblasti. Washington je namreč poudaril, da bi vsaka vpletenost te skupine predstavljala “rdečo črto” in Libanonu preprečila dostop do mednarodnih sredstev za obnovo.
Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko je po oblikovanju vlade izdal izjavo, v kateri je Libanonu čestital za pomemben politični korak, piše Euronews. Podporo novi administraciji je izrazila tudi estonska premierka Kaja Kallas. Zaželela jim je “poln uspeh pri uresničevanju želja libanonskega ljudstva”. V svoji izjavi je dodala, da EU ostaja trdna podpornica libanonskega naroda, pri čemer je posebej poudarila pomen obnove državnih institucij, ki bi bile sposobne opravljati svoje poslanstvo v službi vseh državljanov.
Oblikovanje vlade in politični kontekst
Libanonski predsednik Joseph Aoun je v soboto uradno sprejel odstop predhodne prehodne vlade in s Salamom podpisal odlok o oblikovanju novega kabineta. Nova vlada je sestavljena iz 24 ministrov, enakomerno razdeljenih med krščanske in muslimanske sekte, kar odraža kompleksno delitev oblasti v državi.
Oblikovanje nove oblasti prihaja v obdobju, ko si Libanon prizadeva obnoviti svojo južno regijo, močno prizadeto v nedavni vojni med Izraelom in Hezbolahom. Konflikt, ki je divjal več mesecev, se je novembra končal s premirjem, ki so ga posredovale ZDA in se je do zdaj večinoma ohranilo.
Libanon ostaja tudi v primežu ene najhujših gospodarskih kriz v svoji zgodovini. Šest let trajajoča finančna nestabilnost je povzročila propad bank, razpad državnega energetskega sektorja in pahnila številne državljane v revščino, pri čemer mnogi nimajo dostopa do svojih prihrankov.
Salamove prednostne naloge in izzivi
Nawaf Salam, diplomat in nekdanji predsednik Mednarodnega sodišča, je prevzel vlogo premierja v času, ko Libanon nujno potrebuje reforme. Ob prevzemu funkcije je obljubil, da bo reformiral pravosodni sistem in gospodarstvo ter vzpostavil stabilnost v državi, ki se že desetletja sooča s ponavljajočimi se krizami.
Eden največjih izzivov ostaja odnos z Hezbolahom, ki ni podprl Salama za premierja, vendar je kljub temu sodeloval v pogajanjih glede zastopanosti šiitskih muslimanov v vladi. V skladu z libanonskim političnim sistemom delitve oblasti ima Hezbolah določen vpliv, a so nove oblasti oblikovane s čim manjšo udeležbo skupine, kar je bila ključna zahteva ZDA.
Washington je v zadnjih tednih igral ključno vlogo pri oblikovanju nove libanonske oblasti. Namestnica ameriškega odposlanca za mir na Bližjem vzhodu, Morgan Ortagus, je v petek izjavila, da bi vsaka vpletenost Hezbolaha v vlado pomenila “rdečo črto” za ZDA, kar bi Libanonu onemogočilo dostop do mednarodnih sredstev.
Po pogovorih z libanonskim premierjem in predsednikom parlamenta je Ortagus izrazila upanje, da bo nova vlada zagotavljala, da Hezbolah ne bo imel vloge v njeni sestavi, kar naj bi pripomoglo k stabilnosti države in mednarodnim prizadevanjem za obnovo.
Portal24; Foto: Libanon/jorono