Letos načrtovana rušitev do 40 črnih gradenj po Sloveniji

Gradbena inšpekcija letos načrtuje bistveno povečanje števila odstranitev nezakonitih gradenj v primerjavi s preteklimi leti. V proračunu za leto 2024 je namreč na voljo 500.000 evrov, kar omogoča odstranitev od 30 do 40 objektov. Največ posegov je načrtovanih na Obali, v Ljubljani in Celju, kjer so nezakonite gradnje še posebej pogoste.

Inšpektorji pri svojem delu sledijo določilom gradbenega zakona, ki med drugim predvideva ustavitev nezakonite gradnje, odstranitev že zgrajenega objekta ali vzpostavitev prejšnjega stanja. Če zavezanec ne izpolni obveznosti v roku, inšpekcija sproži postopek upravne izvršbe, ki se lahko zaključi z rušitvijo objekta, ki jo izvede država.

Dolgotrajni postopki in prioritete pri rušenju

Postopki, ki vodijo do rušenja, so pogosto dolgi in zapleteni, saj vključujejo ugotavljanje skladnosti objektov z zakonom ter obravnavanje pritožb in odlogov izvršb. Gradbena inšpekcija zato pri odločanju o odstranitvi nezakonitih objektov sledi prioritetam, ki jih določa zakon. Najprej obravnavajo nevarne gradnje, ki ogrožajo življenje in zdravje ljudi, javni red in mir, javno varnost ali premoženje večje vrednosti. Prav tako se prioritetno obravnavajo objekti v gradnji, saj se lahko še prepreči nadaljnja gradnja.

V letu 2023 so inšpekcijski zavezanci sami izvršili 255 inšpekcijskih odločb, medtem ko je inšpekcija izvedla eno odstranitev nezakonitega objekta. Skupno je bilo legaliziranih 175 objektov. Do konca leta 2023 je bilo v izvršilnih postopkih 2914 zadev, vključno s primeri odlogov izvršb in primeri, ko so bili objekti že podrti, a izterjava sredstev še ni bila izvedena. Letos je gradbena inšpekcija ocenila, da je za rušenje pripravljenih 100 objektov, od tega je cilj dokončno odstraniti od 30 do 40 objektov. Doslej so bile izvedene štiri izvršbe, večina na Obali.

Ekonomičnost in učinkovitost

Troha iz gradbene inšpekcije poudarja, da je za inšpekcijske zavezance ceneje, če nezakonite objekte porušijo sami. Inšpekcija jih o datumu izvršbe obvesti mesec dni vnaprej, kar omogoča, da zavezanci sami izvedejo rušenje in s tem zmanjšajo stroške. Rušitve pa niso omejene zgolj na določena območja ali skupine prebivalcev, saj inšpekcija postopke vodi ne glede na to, kdo je zavezanec, temveč na podlagi kršitve.

Kljub načrtovanemu povečanju obsega odstranitev nezakonitih gradenj se gradbena inšpekcija sooča z večjimi izzivi, med katerimi so dolgotrajni in zapleteni postopki ter pomanjkanje kadra. Trenutno je zaposlenih 52 inšpektorjev, po izračunu iz leta 2017 pa bi jih za učinkovito delo potrebovali kar 156. Kljub razpisom za nova delovna mesta odziv ni zadosten, kar dodatno otežuje delo inšpekcije.

Z namenom zagotavljanja zakonitega stanja pa inšpektorji ostajajo zavezani k izvajanju svojih nalog, pri čemer poudarjajo, da so izvršbe rušenja skrajni ukrep, namenjen predvsem spodbujanju zavezancev, da sami uredijo nezakonite gradnje.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels