Kristjani pozvani k pravnim ukrepom za zaščito planeta

Svetovni svet cerkva (SSC) je izdal priročnik o podnebni pravičnosti, v katerem so kristjani spodbujeni, naj uporabijo pravne ukrepe proti onesnaževalcem in njihovim financerjem. Dokument temelji na krščanskih vrednotah, kot sta skrbništvo in pravičnost. Dokument poudarja, da zgolj ozaveščanje in zagovarjanje nista več dovolj. Emisije ogljikovega dioksida še naprej naraščajo, predvsem zaradi nenehne širitve industrije fosilnih goriv, kar zahteva bolj odločne korake. Priročnik tako predlaga strateške sodne postopke kot orodje za ustvarjanje upanja in pozivanje odgovornih k odgovornosti.

Pobuda ni osamljen glas. Papež Frančišek je že leta 2015 s svojo okrožnico Laudato Si’ katoličane spodbudil k ukrepanju, verski voditelji pa vse pogosteje opozarjajo na moralno dolžnost varovanja planeta. SSC, ki združuje širok spekter veroizpovedi in predstavlja skoraj 600 milijonov vernikov v več kot 110 državah, pa zdaj poudarja, da je čas za dejanja. “Ni protislovja med uporabo pravnih orodij in krščanskimi vrednotami,” zatrjuje priročnik. Nasprotno, vera kristjane kliče, naj “govorijo resnico močnim” in zaščitijo mlade ter prihodnje generacije pred uničujočimi posledicami podnebnih sprememb.

Pravni spori kot orodje za spremembe

Priročnik izpostavlja, da so podnebni spori v zadnjih letih v porastu in postajajo pomemben vzvod za spremembe. Takšne tožbe ne le neposredno vplivajo na vedenje podjetij in vlad, temveč spreminjajo tudi javni diskurz ter spodbujajo širše politične premike, poroča The Guardian. Posebna pozornost je namenjena financerjem fosilnih goriv, bankam, pokojninskim skladom in kreditnim agencijam. Priročnik v njihovem ciljanju namreč priložnost za sistemski učinek. “Povečanje stroškov poslovanja za podjetja s fosilnimi gorivi lahko posredno vodi k prehodu na cenejše obnovljive vire energije,” navaja dokument. To ni le tehnična strategija, ampak tudi moralni klic k pravičnosti.

Primeri že obstajajo. Prebivalci indonezijskega otoka, ki jim dvig morske gladine ogroža domove, so s podporo nevladne organizacije Swiss Church Aid vložili tožbo proti švicarskemu cementnemu gigantu Holcim. Podobne pobude se širijo, saj verske organizacije prepoznavajo moč pravnih orodij. Frederique Seidel, višja vodja programa pri SSC, izraža upanje, da bodo moralni razlogi spodbudili širjenje takšnih ukrepov po svetu. Hkrati poudarja, da podjetja, ki jih tarče verske skupnosti, tvegajo resen ugled, kar bi lahko samo po sebi sprožilo spremembe, še preden se pravni postopki sploh začnejo.

Prihodnost podnebnih tožb in širše strategije

Delo na novih pravnih primerih že poteka. Susan Lea Smith, zaslužna profesorica na univerzi Willamette v ZDA, sodeluje s SSC pri razvoju tožb, kot je potencialni odškodninski zahtevek proti velikim onesnaževalcem zaradi škode, ki so jo povzročili požari v Oregonu. Seidel priznava, da so tovrstni koraki lahko tvegani in sprožijo nasprotovanje, a poudarja, da priročnik ni političen. Namesto tega cerkvam pušča svobodo, da izberejo pristope, ki ustrezajo njihovemu družbenemu in političnemu okolju.

Poleg pravnih ukrepov priročnik spodbuja tudi alternativne strategije, kot so dialog z finančnimi institucijami o njihovih naložbah ali prijava pomislekov regulatorjem. Cerkve so povabljene, naj nadaljujejo z opuščanjem fosilnih goriv in sprejmejo bolj “ekocentričen pristop”, kot ga v predgovoru opisuje ugandska aktivistka Vanessa Nakate. Njen poziv poudarja, da gre za upor proti krivicam in izkoriščanju virov za osebne koristi. Priročnik tako postavlja temelje za celostno gibanje, ki združuje vero, pravo in aktivizem v boju za podnebno pravičnost, obenem pa ohranja upanje, da lahko skupnostna moč prinese trajne spremembe.

Portal24;

Foto: Pixabay/Paul_Henri/fotografija je simbolna