Kriptovalute za zasebnost: Monero, Zcash in moč anonimnosti

V svetu kriptovalut, kjer javnimi evidencami transakcij kraljujeta Bitcoin in Ethereum, obstaja posebna skupina digitalnih valut, ki stavi na nekaj drugega – zasebnost. Kriptovalute, kot sta Monero in Zcash, so zasnovane tako, da ščitijo identiteto uporabnikov in skrivajo podrobnosti njihovih finančnih dejanj. Zakaj so te kriptovalute drugačne in kaj privlači tiste, ki jim je anonimnost pomembnejša od vsega?

Večina kriptovalut, kot je Bitcoin, deluje na javnem blockchainu, kjer so vse transakcije vidne vsem. Čeprav so naslovi denarnic psevdonimni (niso neposredno povezani z imenom osebe), je z dovolj truda mogoče povezati transakcije z resničnimi identitetami – še posebej, če nekdo uporabi borzo ali plača za storitev, ki zahteva osebne podatke. Kriptovalute za zasebnost, kot sta Monero in Zcash, to spremenijo z naprednimi tehnologijami, ki zagotavljajo anonimnost na ravni, ki je Bitcoin nikoli ni dosegel.

Monero, ustvarjen leta 2014, je vodilni primer. Uporablja tehnologije, kot so obročni podpisi (ring signatures), prikriti naslovi (stealth addresses) in RingCT (Ring Confidential Transactions), da prikrije pošiljatelja, prejemnika in znesek transakcije. Zcash, lansiran leta 2016, pa ponuja izbiro: uporabniki se lahko odločijo za “zaščitene” transakcije z uporabo tehnologije zk-SNARKs (zero-knowledge proofs), ki dokazujejo veljavnost transakcije, ne da bi razkrile kakršne koli podrobnosti.

Kako se razlikujejo od drugih kriptovalut?

Glavna razlika med Monerom, Zcashem in bolj znanimi kriptovalutami je v pristopu k preglednosti. Pri Bitcoinu lahko kdorkoli preveri blockchain in vidi, koliko BTC je bilo poslanih z enega naslova na drugega. To je sicer moč Bitcoina – decentralizirana transparentnost –, a tudi njegova šibkost za tiste, ki želijo zasebnost. Monero zasebnost vgradi privzeto: ni možnosti, da bi bile transakcije javne. Zcash pa ponuja fleksibilnost – uporabnik lahko izbere javno ali zasebno transakcijo, kar daje več nadzora, a zahteva več tehničnega znanja.

Tehnološko gledano Monero in Zcash zahtevata več računske moči za zagotavljanje anonimnosti, kar lahko upočasni transakcije ali poveča stroške v primerjavi z Bitcoinoom. Vendar je to cena, ki jo uporabniki plačajo za zaščito svojih podatkov.

Zakaj so priljubljene?

Kriptovalute za zasebnost so priljubljene med različnimi skupinami ljudi iz različnih razlogov. Prvi so zagovorniki zasebnosti, ki verjamejo, da je finančna anonimnost temeljna pravica. V svetu, kjer vlade in tehnološka podjetja zbirajo vse več podatkov, Monero in Zcash ponujata alternativo, kjer posameznik obdrži nadzor nad svojimi financami.

Druga skupina so ljudje v državah z avtoritarnimi režimi, kjer lahko javne transakcije pomenijo tveganje za preganjanje. Na primer, novinarji ali aktivisti lahko uporabijo Monero za prejemanje donacij, ne da bi razkrili svojo identiteto. Tretja skupina pa so – žal – tudi tisti, ki izkoriščajo anonimnost za nezakonite dejavnosti, kot je pranje denarja ali nakup na temnem spletu. To je dvorezen meč, ki tem kriptovalutam prinaša tako privržence kot kritike.

Prednosti anonimnosti

Glavna prednost Monera in Zcasha je očitna: zasebnost. Nihče ne more izslediti vaših transakcij, kar ščiti pred nadzorom, krajo identitete ali celo komercialnim sledenjem. Poleg tega sta obe valuti decentralizirani, kar pomeni, da jih ne nadzoruje nobena centralna institucija – v skladu z izvorno filozofijo kriptovalut. Monero je še posebej priljubljen med rudarji, saj omogoča rudarjenje z običajnimi procesorji (CPU), kar ga naredi bolj dostopnega kot Bitcoin, ki zahteva specializirano opremo.

Tveganja in izzivi

Anonimnost pa prinaša tudi izzive. Prvič, regulatorji po vsem svetu so skeptični do teh valut. Nekatere borze, kot je Coinbase, so prenehale podpirati Monero zaradi pritiska oblasti, saj ga povezujejo z nezakonitimi dejavnostmi. Drugič, anonimnost otežuje revizijo – če pošljete Monero na napačen naslov, ni načina, da transakcijo izsledite ali povrnete. Tretjič, Zcashova možnost izbire med javnimi in zasebnimi transakcijami pomeni, da večina uporabnikov izbere javne (zaradi preprostosti), kar zmanjšuje skupno anonimnost omrežja.

Monero in Zcash predstavljata drugačen obraz kriptovalut – svet, kjer zasebnost ni le možnost, ampak prednostna naloga. Razlikujeta se od Bitcoina in Ethereuma po svoji zavezanosti anonimnosti, kar ju naredi privlačne za tiste, ki želijo pobegniti izpod nadzora vlad, bank ali korporacij. Vendar ta ista lastnost prinaša polemike in regulativne ovire, ki bi lahko omejile njuno širšo uporabo. Ali je prihodnost kriptovalut v popolni transparentnosti ali popolni zasebnosti? Morda je odgovor nekje vmes – a za zdaj Monero in Zcash dokazujeta, da ima anonimnost v digitalnem svetu še vedno močan glas.

*To besedilo je zgolj informativne narave in ne predstavlja finančnega svetovanja. Kriptovalute so povezane z visokim tveganjem, vključno z možnostjo izgube vloženih sredstev. Pred kakršnokoli finančno odločitvijo se posvetujte s strokovnjakom.

Portal24;

Foto: Vecteezy