Kremelj zanika obtožbe o sodelovanju severnokorejskih vojakov v Ukrajini

[Euronews] – Kremelj zanika poročila, da Severna Koreja pošilja vojake v Ukrajino, da bi podprla ruske enote v vojni. Dmitry Peskov, tiskovni predstavnik Kremlja, je izjavil, da so tovrstna poročila le še ena lažna novica, brez podlage v resnici. Njegova izjava je sledila poročilu britanskega časnika The Guardian, ki je navedel, da so severnokorejski vojaški inženirji napoteni v Ukrajino, da bi pomagali Rusiji pri ciljanju ukrajinskih ciljev z balističnimi raketami.

Poleg tega so poročali, da so severnokorejske enote prisotne na bojišču v Ukrajini, pri čemer so nekatere že utrpele izgube, kar naj bi potrdili anonimni viri. Kljub tem trditvam Moskva vztraja pri svojem stališču, da severnokorejsko orožje ali vojaki niso prisotni na ukrajinskih bojiščih.

Južnokorejski uradniki opozarjajo na možnost severnokorejske podpore Rusiji

Poročila o sodelovanju Severne Koreje v ukrajinski vojni niso nova. Južnokorejska tiskovna agencija Yonhap je pred kratkim citirala načelnika obrambe v Seulu, ki je izrazil možnost, da bo Severna Koreja napotila pripadnike svojih oboroženih sil v podporo Rusiji. To naj bi bilo del širšega sodelovanja med državama, ki se je okrepilo v zadnjem letu.

Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je namreč postal eden ključnih zaveznikov ruskega predsednika Vladimirja Putina, še posebej po tem, ko je Rusija začela svojo obsežno invazijo na Ukrajino v začetku leta 2022. Kim in Putin sta junija letos celo podpisala pakt o vzajemni obrambi, ki vključuje klavzulo, v kateri se obe državi zavezujeta k obrambi druga druge v primeru napada.

Severna Koreja kot partner v vojni oskrbi Rusije

Poleg obtožb o prisotnosti severnokorejskih vojakov v Ukrajini, se pojavljajo tudi trditve, da Pjongjang Rusiji dobavlja vojaško opremo in strelivo. Po ocenah Združenih držav je Severna Koreja v Rusijo poslala več kot 16.000 ladijskih zabojnikov s strelivom, kar kaže na vse večjo odvisnost Rusije od zunanje podpore za njena vojna prizadevanja. Ameriški svet za nacionalno varnost je tudi poročal, da so na ukrajinskem bojišču uporabljali balistične rakete in lanserje, ki jih je dobavila Severna Koreja.

Glavni nemški obrambni uradnik je ocenil, da se s temi pošiljkami vzdržujejo ruske domače zaloge, medtem ko se proizvedeno orožje pošilja za neposredno uporabo v Ukrajini. Kljub temu Moskva vztrajno zanika uporabo severnokorejskega orožja ali podpore.

Politična in vojaška zavezništva v ospredju

Medtem ko se Kim Jong-un sooča z velikimi gospodarskimi težavami doma, tudi zaradi desetletij sankcij in izolacije, ostaja pomemben igralec na mednarodnem političnem prizorišču. Njegovo srečanje s Putinom septembra letos v Rusiji, kjer je pregledal dele ruskih raket in izstrelišč, kaže na okrepljeno vojaško sodelovanje med državama.

Zahodni analitiki opozarjajo, da ta zavezništva predstavljajo resno grožnjo stabilnosti regije, še posebej, če se severnokorejska vojaška tehnologija in osebje dejansko uporabljata v ukrajinski vojni. Kljub temu pa mednarodna skupnost nadaljuje s pritiskom na Moskvo in Pjongjang, da prenehata s tovrstnim sodelovanjem.

Portal24; Foto: Tiskovna služba predsednika Ruske federacije/Wikimedia